• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1146
  • Dodano: 2021-11-30 / 08:47
  • Komentarzy: 0

  Inwestycje w dwóch szpitalach zwiększyły bezpieczeństwo pacjentów

  (Fot. UMWO)

  Prawie 12 milionów 160 tysięcy złotych kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii oraz Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wraz z budową łącznika. Była możliwa dzięki funduszom unijnym, rządowym oraz pieniądzom z budżetu województwa.


  W Opolskim Centrum Onkologii to budowa trzykondygnacyjnego budynku na potrzeby działalności izby przyjęć, oddziału chirurgii onkologicznej oraz oddziału ginekologii onkologicznej, zaś w Szpitalu Wojewódzkim rozbudowa budynku pulmonologii dla punktu pobrań laboratorium, budowa sali dydaktycznej oraz rozbudowa pawilonu diagnostyczno-zabiegowego dla potrzeb ambulatoryjnej hematologii. To także dodatkowe wyposażenie medyczne.

  To wreszcie łącznik pomiędzy sąsiadującymi ze sobą szpitalami, który ułatwił pełne skomunikowanie wszystkich obiektów, w których prowadzą swoją działalność. To dało m.in. możliwość wykorzystywania łącznego potencjału obu bloków operacyjnych, lepsze szanse wzajemnego konsultowania pacjentów przez specjalistów obu szpitali, bez narażania chorych na transport zewnętrzny czy połączenie pocztą pneumatyczną oddziałów zabiegowych OCO z laboratorium SZW.

  Renata Ruman-Dzido, prezes Szpitala Wojewódzkiego, podkreśla, że to pozwala na racjonalne wykorzystywanie potencjału jednostek. - Będzie można pacjenta operowanego w części onkologicznej przetransportować do oddziału intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego. Nie trzeba budować dodatkowego oddziału. Tak samo możemy korzystać z tomografu niskoemisyjnego w szpitalu onkologicznym - tłumaczy. Łącznik pomiędzy szpitalami to 70-metrowa estakada. Dyrektor opolskiej onkologii Marek Staszewski mówi, że to przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pacjentów. - Dla nas ważne jest także to, że udało nam się też postawić nowe pomieszczenia dla izby przyjęć dla naszego szpitala. Wyprowadzimy też wszystkie miejsca, które nie są przeznaczone do leczenia chorych poza oddział szpitalny i dzięki temu zwiększymy liczbę łóżek - dodaje dyrektor.

  - Cieszę się, bo to nie tylko inwestycja w mury, ale przede wszystkim lepsze funkcjonowanie obydwu szpitali obok siebie. To lepsze wykorzystanie potencjału lokalowego, kadrowego, a może się okazać, że i finansowego, otrzymywanego z NFZ-u, bo nie będzie potrzeby angażowania np. karetek do przewożenia pacjentów - podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła. - Ta inwestycja to przede wszystkim lepsza jakość świadczonych usług. To także optymalne i jak najlepsze wykorzystanie personelu w czasie pandemii, gdy brakuje nam lekarzy i pielęgniarek - mówi wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura.

  Całkowita wartość wspólnego projektu Szpitala Wojewódzkiego i Opolskiego Centrum Onkologii to prawie 12 milionów 160 tysięcy złotych. Z tego dofinansowanie unijne wyniosło prawie 5,5 mln zł, zaś 4 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Resztę dołożył samorząd województwa.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".