• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3019
  • Dodano: 2021-11-30 / 20:19
  • Komentarzy: 1

  Sprzedajesz coś wartościowego? Pokazujemy nową "modę" oszustów

  Sprzedajesz coś wartościowego? Pokazujemy nową "modę" oszustów

  (Fot. Dżacheć)

  Według schematu nowych działań oszustów na popularnych serwisach sprzedażowych, bardzo łatwo możemy paść ofiarą oszustów, kiedy wydaje nam się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.


  Szczególnie w okresie świątecznej gorączki zakupów musimy być bardzo czujni, kiedy robimy zakupy przez internet. Szczególną uwagę powinny przykuć przedmioty o zaniżonych cenach, lub zwłoka kontrahenta z płatnościami.

  Policjanci ostrzegają przed popularnym ostatnio schematem wykorzystywanym przez oszustów. Wiele osób dało się oszukać, bo z pozoru transakcja wygląda na prawidłową. Tym razem możemy zostać oszukani, jako sprzedawcy wysyłając wartościowy towar do oszusta, który nigdy za niego nie zapłaci, mimo że pieniądze są na naszym koncie.


  Jak to działa?

  1. Wystawiacie na OLX czy grupie FB dla przykładu zegarek czy inny towar, powiedzmy za 1000 zł plus 20 kurier.
  2. Odzywa się do Was oszust informując, że chce kupić zegarek i prosi o numer konta do wpłaty, jednocześnie informuje, że bierze na 100% ale przelew zrobi w ciągu tygodnia bo czeka na pensję itp.. Prosi o wysyłkę do paczkomatu po zaksięgowaniu wpłaty. Wszystko OK. Najpierw kasa, potem wysyłka.
  3. Podajcie mu numer konta, czekacie kilka dni, kasa wpada, kwota się zgadza, wysyłacie zegarek.

  I wszystko ok? Otóż nie, bo po kilku tygodniach dostajecie wezwanie na policję.

  Co poszło nie tak?

  1. Złodziej ma Wasz numer konta, bo sami mu go podaliście.
  2. Złodziej w grupie FB lub na OLX na fikcyjnym koncie wystawia np. kartę graficzną czy inny chodliwy towar za cenę niższą niż rynkowa - najlepiej za taką ile chcecie za zegarek, czyli 1000 plus 20 wysyłka.
  3. Znajduje kupca. Podaje mu Wasz numer konta, lewe nazwisko i prosi, żeby w tytule wpisać np. zapłata za zakup.
  4. Kupiec od karty graficznej wysyła przelew na Wasze konto. Wy wysyłacie oszustowi zegarek (no bo wszystko się zgadza, w końcu dostaliście kasę). Nawet jak przelew ma inny tytuł np. opłata za kartę graficzną i Was to zastanowi to piszecie do oszusta że nie zgadza się tytuł przelewu. On odpowiada, że faktycznie kupował też grafikę i po prostu pomylił się w tytule. Kasa się zgadza to wysyłacie towar do paczkomatu.
  5. Uczciwy kupiec który kupił kartę graficzną od oszusta zgłasza sprawę na policję, bo złodziej nie wysłał mu żadnego towaru. Podaje policji fikcyjne dane oszusta i Wasz numer konta, na który wysłał przelew.
  6. Policja po numerze konta dociera do Was i macie problem.
  7. Znalezienie prawdziwego oszusta robi się trudne, bo najpierw musicie udowodnić, że nie jesteście wielbłądem, do tego nie występują tu żadne jego dane (nie musi mieć nawet konta w banku) a całą akcję może przeprowadzić za pomocą telefonu z kartą SIM zakupioną bez rejestracji (nie jest to wcale trudne).

  Podobna sytuacja może Was spotkać jak sprzedajecie coś na Allegro czy OLX. Wszystko przez to, że dane właściciela konta nie są w żaden sposób weryfikowane z numerem konta.

  Na powyższy przykład "nacięło" się już wiele osób. Publikujemy ten schemat ku przestrodze, może akurat pomoże dwa razy zastanowić się, czy nasza transakcja nie jest podejrzana.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-12-01 08:14:17 [83.7.88.*] id:1626916  
  azam: Napisała postów [627], status [rozpisany/na] Reputacja
  Wystawiłam cenną rzecz na olx, od razu dostałam oferty z już zapłaconą kwotą na konto pocztowe ??? światełko mi się zaświeciło, dokładnie schemat taki jak wyżej opisany. Uważajcie, naprawdę trzeba być czujnym!

  Nick:
  Treść: