• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 982
  • Dodano: 2021-11-25 / 17:06
  • Komentarzy: 5

  Powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców

  Powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców

  (Fot. Dżacheć)

  Centrum Integracji Cudzoziemców powstanie w lutym przyszłego roku na rogu ulic Reymonta i Damrota. Teraz trwają prace przygotowawcze do otwarcia centrum.


  Centrum powstanie w ramach projektu pn.: "Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce - etap II - pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców" realizowanego w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

  - To odpowiedź na potrzeby specyficznych grup, jakimi są zamieszkujący na terenie województwa opolskiego cudzoziemcy. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią pracownicy cudzoziemscy, przebywający na terenie Opolszczyzny, drugą zaś członkowie ich rodzin - mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Maciej Kalski.

  Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura dodaje, że koncepcja tworzenia Centrów Integracji Cudzoziemców jest zgodna z planowanymi i prowadzonymi działaniami Samorządu Województwa Opolskiego, dotyczącymi kompleksowego wsparcia cudzoziemców przebywających w regionie. - Pokazujemy, że nasz region jest dobrym miejscem, w którym mogą mieszkać, pracować i wypoczywać nie tylko obywatele Polski, ale i cudzoziemcy. Chcemy, aby w naszym regionie znaleźli nie tylko miejsce do pracy, ale miejsce, z którym mogą związać swoją przyszłość - mówi.

  Projekt rozpoczął się w październiku tego roku i potrwa do końca roku 2022. Teraz trwają prace przygotowawcze, uruchomienie Centrum planowane jest na początek lutego 2022 r. Zacznie wtedy działać PUNKT INFORMACJI, otwarty od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 16 i minimum raz w tygodniu do godziny 18 oraz soboty od godziny 10 do 14. Będzie usytuowany w centrum Opola (róg ulic Reymonta i Damrota). Tam cudzoziemcy będą mogli uzyskać informacje dotyczące m.in.:

  - korzystania z usług medycznych i rehabilitacyjnych;
  - nabywania lub wynajmowania nieruchomości;
  - zakładania kont bankowych;
  - form zatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz wynikających z nich obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych;
  - łączenia rodzin;
  - przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
  - uzyskiwania lub uznawania dokumentów poświadczających uprawnienia do kierowania pojazdami;
  - uzyskania numeru PESEL;
  - zasad wykonywania obowiązku meldunkowego;
  - uzyskania ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych;
  - placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, umożliwiających uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych;
  - kursów zawodowych;
  - systemie szkolnictwa wyższego, w tym o możliwości kształcenia się na studiach, studiach podyplomowych lub innych formach kształcenia;
  - uznawania wykształcenia uzyskanego w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach;
  - uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach;
  - tłumaczeń przysięgłych na terenie województwa oraz ich danych kontaktowych;
  - systemu komunikacji miejskiej;
  - zasad legalizacji pobytu i uzyskaniu obywatelstwa polskiego.


  Na początek Centrum będzie obsługiwało klientów w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. W ramach Centrum zatrudnieni zostaną także doradcy międzykulturowi świadczący tzw. usługi asystenckie. Chodzi m.in. o towarzyszenie rodzinom cudzoziemskim w rozwiązywaniu trudnych dla nich sytuacji, pomocy w poszukiwaniu mieszkań, towarzyszenie podczas wizyt u lekarza, pośredniczenie w załatwianiu różnego rodzaju spraw urzędowych, przekazywanie informacji o miejscach, do których mogą się zwracać ze swoimi problemami. Doradcy będą także kwalifikować klientów do dostępnej w projekcie pomocy prawnej, psychologicznej bądź doradczej i umawiać ich spotkania z odpowiednimi specjalistami. Będzie prowadzone kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa całożyciowego, planowania ścieżki edukacji najmłodszych i rozwoju zawodowego.

  Oferta, jaką Centrum kieruje do cudzoziemców to także m.in. kursy dla dorosłych i dzieci z języka polskiego na różnych poziomach oraz kursy adaptacyjne.

  Centrum Integracji Cudzoziemców odpowiedzialne będzie również za podnoszenie wiedzy społeczeństwa polskiego na temat cudzoziemców. W planie są m.in. wydarzenia akcyjne, (np. Dzień Wielokuturowości) czy lokalne kampanie na rzecz tolerancji. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przewiduje kontynuację działania Centrum co najmniej do końca 2027 roku.

  Dnia 25 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy z instytucjami, z którymi WUP będzie współpracował, realizując to zadanie. Byli m.in. przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji edukacyjnych, ochrony zdrowia, rynku pracy, pomocy społecznej, ale także urzędów skarbowych, policji, ZUS czy NFZ. - Jeśli ktoś przyjeżdża do naszego regionu z zagranicy, to tak naprawdę musi załatwić wszystkie podstawowe problemy, związane ze wszystkim aspektami życia. I w tym będziemy pomagać - mówi dyrektor Maciej Kalski.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-11-26 06:22:49 [31.0.125.*] id:1626515  
  JutroalboWcale: Napisała postów [102], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  Kolejne sztucznie utworzone stanowiska dla swoich za nasze. Brawo PAW

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-11-26 09:51:09 [217.173.195.*] id:1626535  
  wojtasoks: Napisał postów [7558], status [VIP] Reputacja
  A zauważyłeś, że wypowiadają się w tym artykule przedstawiciele samorządu województwa? Czy po tytule i info że ma to miejsce w Opolu od razu ciśniesz żeby skoczyć na PAW. Wiele można mu zarzucić, ale po takim tekście trudno uwierzyć w Twoja troskę o los miasta, a bardziej można podejrzewać, że przemawiające przez Ciebie Twoje osobiste uprzedzenia do tego człowieka.
  2021-11-25 18:29:42 [46.134.84.*] id:1626482  
  liberty: Napisał postów [3683], status [Szycha] Reputacja
  Strata kasy a jak ukraincy chcą się integrować niech to robią za swoją kasę a nie z podatków ?LACHOW?....

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2021-11-26 09:46:31 [217.173.195.*] id:1626532  
  wojtasoks: Napisał postów [7558], status [VIP] Reputacja
  Polska dla Polaków, ziemi dla ziemniaków a księża na księżyc. Czy się Tobie to podoba czy nie, są nam niezbędni żeby nasza gospodarka jako tako się kręciła.
  2021-11-26 09:49:25 [185.127.20.*] id:1626534  
  Pedro: Napisał postów [8859], status [VIP] Reputacja
  Hehehe dobre @wojtasoks. Uśmiałem się :D