• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2676
  • Dodano: 2021-11-23 / 14:12
  • Komentarzy: 2

  Tysiące ton śmieci zwiezione na Opolszczyznę. Zatrzymano 6 osób

  Tysiące ton śmieci zwiezione na Opolszczyznę. Zatrzymano 6 osób

  (Fot. KWP Katowice)

  Śledczy ustalili, że w wyniku przestępczego procederu na teren województwa opolskiego trafiło co najmniej 3 tysiące ton groźnych śmieci. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.


  Pod koniec 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została tak zwana grupa śmieciowa, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach zajmuje się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop 14 nielegalnych składowisk w województwie śląskim, opolskim, mazowieckim i łódzkim. Skrupulatna praca i ścisła współpraca z katowicką prokuraturą doprowadziły do tego, że do tej pory już 36 osób usłyszało zarzuty za transportowanie i składowanie groźnych dla życia i zdrowia substancji na terenie kraju. Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały też zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 16 z nich trafiło do aresztu.

  W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali kolejnych 6 osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej, w 2020 roku zwieźli, a następnie porzucili 2 tysiące ton odpadów niebezpiecznych w Skarbimierzu - Osiedle. Na podstawie zabezpieczonych próbek znalezionych tam substancji biegli stwierdzili, że były tam przechowywane odpady stanowiące poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Kolejne tysiąc ton przetransportowali i porzucili na terenie Kędzierzyna - Koźla. Trafiły tam substancje, które z uwagi na swoje właściwości fizyko-chemiczne bezpośrednio zagrażały życiu i zdrowiu wielu osób.

  Mężczyźni w wieku od 47 do 53 lat z województwa śląskiego i dolnośląskiego usłyszeli już zarzuty. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywóz z zagranicy odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zezwolenia grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek katowickiego prokuratora sąd postanowił, że cała szóstka kolejne 3 miesiące spędzi teraz w areszcie.

  Apelujemy!

  Każdy, kto jest świadkiem składowania odpadów, powinien zawiadomić odpowiednie służby. Apelujemy przede wszystkim do osób, które mieszkają w pobliżu mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów, o zwracanie uwagi na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych oraz osób w takich miejscach. Swoje spostrzeżenia można zgłaszać pod numerem alarmowym 997 lub 112, a także przez Internet - za pomocą narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.

  O znalezisku pisaliśmy kilkukrotnie:

  Straż i grupa chemiczna znów w Skarbimierzu. Specjaliści zbadają znalezione chemikalia

  Nie stwierdzono uszkodzeń zbiorników w Skarbimierzu-Osiedle  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-11-23 19:12:40 [89.67.3.*] id:1626251  
  DonPedro69: Napisał postów [7707], status [VIP] Reputacja
  Do pudła, a potem każdy jeden dzień po dniu do sortowania tych śmieci, tak długo, aż nie posortują dokładnie na kupki. A jak będzie trzeba, to do końca życia. Śmieci podłe!!!

  Nick:
  Treść:
  2021-11-23 18:01:45 [31.0.47.*] id:1626230  
  Król Forum: Napisał postów [1501], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Śmieci to są takie chodzące na dwóch nogach....

  Nick:
  Treść: