• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1353
  • Dodano: 2022-01-03 / 20:15
  • Komentarzy: 3

  Rok 2022 w kosmosie, czyli Rosjanie wracają na Księżyc

  (Fot. NASA)

  Wygląda na to, że w kosmosie będzie w tym roku tłoczno. Rosja zamierza wysłać swojego łazika na Księżyc. Ma się tam także zameldować pierwsza misja górnicza i chcemy zrealizować scenariusz rodem z filmów katastroficznych.

  Miniony rok w kosmosie także był bardzo ciekawy, bo wystarczy wspomnieć tylko o pierwszych w dziejach komercyjnych lotach w kosmos. Stoją za tym miliarderzy, którzy zbudowali specjalne rakiety i zaoferowali - za duże pieniądze - lot na granice kosmosu. To jednak nic w porównaniu z tym, czego będziemy świadkami w 2022 roku. Szykuje nam się bardzo ważne wydarzenie, bo naukowcy chcą sprawdzić, czy uda się ocalić Ziemię przed asteroidą.

  Kosmiczną wyliczankę trzeba jednak zacząć od rozwoju gwiezdnej turystyki. Już 28 lutego wystartuje misja Axiom-1 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stoją za tym firmy SpaceX i Axiom, a do lotu posłuży rakieta Falcon 9, która wyniesie statek Crew Dragon. Na jego pokładzie będzie Michael López-Alegría, Larry Connor, Mark Pathy oraz Eytan Stibbe. Na jesień zaplanowana jest kolejna taka podróż.

  Kolejne wydarzenie to start rakiety SLS z misją księżycową. Miało to się stać już w 2021, ale ostatecznie to działanie zostało przesunięte na marzec tego roku. Rakieta wyniesie w stronę Księżyca statek Orion, a to wstęp do tego, co ma nastąpić w 2025 roku. Wówczas na Księżycu ma wylądować człowiek.

  W ogóle Księżyc znajdzie w obrębie zainteresowań naukowców. Już w pierwszym kwartale tego roku ma wystartować lądownik Nova-C z firmy Intutive Machines, która chce sprawdzić (na zlecenie NASA), czy i jak da się dostarczyć na Księżyc ładunki.

  To znak, że w kosmosie zaczyna się poważny ruch towarowy. W tym roku odbędzie się pierwsza, z sześciu zaplanowanych na kolejne lata, miska mini wahadłowca Dream Chaser. Jego zadaniem będzie dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną sprzętu naukowego. Statek wyniesie w kosmos rakieta Vulcan.

  Łuna 25 to nazwa rosyjskiego lądownika, który w tym roku zostanie wysłany na księżyc. Ostatnią taka misję Rosjanie przeprowadzili 45 lat temu i teraz chcą wrócić na srebrny glon. Start rakiety Sojuz 2, bo to ona wyniesie lądownik, planowany jest na lipiec.

  To jeszcze nic, bo 2 października będziemy świadkami wydarzenia, jakie do tej pory mogliśmy oglądać w kinach. Sonda Dart uderzy w księżyc Dimorphos, który krąży wokół planetoidy Didymos. Po co? Aby sprawdzić, czy takim działaniem można zmienić kurs ciała niebieskiego, czyli przetestować obronę Ziemi przed potencjalnie zagrażającej jej asteroidzie.

  Wygląda na to, że pomysły pisarzy science fiction zaczynają być wcielane w życie. Pod koniec 2022 roku firma Intuitive Machines wyśle na Księżyc kolejny lądownik. Tym razem z misją górniczą. Ma sprawdzić, jakie są możliwości wydobywania tam lodu.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-01-03 23:13:54 [37.248.155.*] id:1629803  
  opolaninn: Napisał postów [2296], status [Szycha] Reputacja
  Haha to oni nie wiedza jeszze ze ziemia jest płaska ??

  Nick:
  Treść:
  2022-01-03 21:46:59 [46.134.80.*] id:1629802  
  M1974P: Napisał postów [13249], status [VIP] Reputacja
  pis też na księżyc i w inne galaktyki bo mają pomysły rozwiązania i tłumaczenia się ze wszystkiego nie z tej ziemi ;P

  Nick:
  Treść:
  2022-01-03 21:05:06 [83.4.134.*] id:1629800  
  Gaz: Napisał postów [4813], status [VIP] Reputacja
  Czytałem w zachodnich mediach,że Tusk ze swoją bandą toli ,tyż wyjeżdża na księżyc,wilczy bilet dostali od Angeli Merkel.

  Nick:
  Treść: