• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 5137
  • Dodano: 2021-11-13 / 14:16
  • Komentarzy: 0

  Pożar wybuchł w górskim schronisku. Ogień stłumili strażacy, którzy byli akurat na wycieczce

  (Fot. 24jgora.pl)

  Natychmiastowa reakcja strażaków, którzy akurat przebywali w schronisku najprawdopodobniej zapobiegła tragedii. Wśród wycieczkowiczów był strażak z JRG 3 w Niemodlinie.


  W czwartek 11 listopada około godziny 19.00 w schronisku na Hali Szrenickiej (schronisko w Szklarskiej Porębie) zapaliła się sadza w kominie. Niezwłocznie wezwano straż.

  W międzyczasie okazało się, że wśród gości schroniska jest przebywająca na wycieczce w górach grupa strażaków, którzy podjęli fachowe działania gaśnicze. Przybyłe na miejsce jednostki ze Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry zastały sytuację opanowaną i jedynie dokończono działania. Pomieszczenia schroniska zostały sprawdzone kamerą termowizyjną.

  - Miło nam poinformować, że jednym z tych strażaków był nasz pracownik - kpt. Jakub Pleśniak - z-ca d-cy JRG nr 3 w Niemodlinie - poinformowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

  Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.

  Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".