• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2528
  • Dodano: 2021-11-11 / 18:27
  • Komentarzy: 1

  Obchody Święta Niepodległości w Opolu

  Obchody Święta Niepodległości w Opolu
   <i>(Fot. Wojtek)</i>

  (Fot. Wojtek)

  Na Placu Wolności w Opolu jak co roku z kwiatami pojawili się opolscy samorządowcy. Główne uroczystości 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę to przede wszystkim msza, przemarsz wojska i apel pamięci.


  W listopadzie 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy. Opole tradycyjnie świętowało w różnych formach. Podczas uroczystości odsłonięto banknot "Warto być Polakiem" z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP.

  - Przy obecnych wydarzeniach na wschodniej granicy ten dzień nabiera szczególnego wyrazu. Uczestnicząc w takich uroczystościach, powinniśmy demonstrować jedność i propaństwowość. Nie mam na myśli jedności politycznej, bo polityka to jeden z elementów demokracji. Chodzi mi o jedność państwową, bo państwo to naród i zamieszkiwane terytorium, łącznie z granicami - mówił wojewoda Sławomir Kłosowski.

  - Nasze radosne świętowanie jest nieco zakłócone napiętą i niebezpieczną sytuacją na naszej granicy. Nasi żołnierze, pogranicznicy i policjanci pełnią tam trudną służbę. Bronią granicy Polski oraz granicy Unii Europejskiej przed białorusko-rosyjską prowokacją, wobec czego nie mamy najmniejszych wątpliwości. Tym bardziej cieszy więc taka liczba uczestników naszych uroczystości - mówił Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego.

  Oprócz uroczystości na Placu Wolności, tłumy opolan przyciągnął na rynek Piknik Niepodległościowy. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 14.30 uroczystym otwarciem wystawy "Powstańcy Śląscy - patroni ulic Opola" przygotowanej przez Miasto Opole i Instytut Śląski w Opolu, następnie odbywały się różnego rodzaju koncerty.

  W ramach dzisiejszego święta, o godzinie 19:30 w kościele Franciszkanów usłyszeć będzie można Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w koncercie "Idą Powstańcy".
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-11-11 20:22:53 [5.173.32.*] id:1625471  
  tippmann: Napisał postów [7121], status [VIP] Reputacja
  na fotkach same mundury i zero cywili

  Nick:
  Treść: