• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2325
  • Dodano: 2021-11-09 / 13:42
  • Komentarzy: 1

  Nie używaj tych kropli do oczu. Mogą być groźne dla zdrowia!

  Nie używaj tych kropli do oczu. Mogą być groźne dla zdrowia!
  Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że z obrotu w całej Polsce zostały wycofane krople do oczu. Poniżej podajemy wszelkie informacje, które pomogą w zidentyfikowaniu wadliwego produktu leczniczego.

  Stwierdzono obecność kryształków substancji czynnej

  Do systemu Rapid Alert przeznaczonego do niezwłocznego przekazywania informacji o niebezpieczeństwie wpłynęło zgłoszenie od Europejskiej Agencji Leków o wykryciu kryształów substancji czynnej w powszechnie użytkowanej emulsji do oczu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął w obliczu zagrożenia decyzję o natychmiastowym wycofaniu produktu leczniczego z obrotu, o czym poinformował na Twitterze.

  "Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie (obecność kryształków substancji czynnej), nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. W tym znaczeniu inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować, gdy jest ono potencjalnie zagrożone" - czytamy w treści dokumentu.

  O jaki lek chodzi?

  Poniżej przedstawione są szczegółowe informacje dotyczące rzeczonego preparatu. W przypadku, kiedy będą one pokrywały się z zakupionym już przez nas produktem, należy wstrzymać się od ich użytkowania ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na ludzki organizm.

  Nazwa produktu: Ikervis (Ciclosporinum), 1 mg/ml, krople do oczu, emulsja
  Numer serii: 4N78E
  Termin ważności: 05.2023
  Podmiot odpowiedzialny: SANTEN Oy, Niittyhaankatu 20, 33720 Tampere, Finlandia
  Należy pamiętać, że niewykorzystanych leków nie wolno wrzucać do kosza na odpady, a jedynie do specjalnych pojemników dostępnych we wszystkich aptekach. W przypadku dodatkowych pytań konsumenci mogą kontaktować się z wojewódzkim odziałem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

  News4Media/ fot. iStock
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-11-09 18:04:32 [83.4.140.*] id:1625278  
  [moderacja]: Napisał postów [4706], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść: