• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1200
  • Dodano: 2021-10-21 / 13:00
  • Komentarzy: 0

  Kulturalne wejście smoka. Bruce Liu wygrał konkurs Chopinowski

  Kulturalne wejście smoka. Bruce Liu wygrał konkurs Chopinowski
  Bruce (Xiaoyu) Liu został zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Nagrodzony został także Polak, Jakub Kuszlik.

  Wyniki podano w środku nocy ze środy na czwartek. Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener zaznaczył, że w tym roku bardzo trudno było wskazać zwycięzcę, ale ostatecznie światowej sławy konkurs wygrał Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu. "Nie wiem, co powiedzieć. Tyle emocji. Jestem zaszczycony nagrodą." - komentował na gorąco zwycięzca, a wcześniej, po zagraniu finałowego koncertu, wyjawił: "Konkursy pomagają muzykom rozwijać się. Niektórzy mówią, że konkursy są niedobre dla muzyków, ale mnie one inspirują. Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie".  Drugie miejsce zajęli wspólnie Alexander Gadjiev (Włochy oraz Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia). Za nimi uplasował Martin Garcia (Hiszpania), a czwartą pozycję objęli Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska). Miejsce piąte należy do Leonory Armellini (Włochy) a szóste do JJ Jun Li Bui (Kanada).

  Nagrody

  Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego otrzyma 40 tys. euro (ponad 180 tys. zł) od prezydenta Polski oraz 500 tys. jenów czyli ok. 17 tys. złotych od prezydenta miasta Hamamatsu i 5 tys. euro (blisko 23 tys. zł) ze strony Filharmonii Narodowej. Osoba na drugim miejscu dostanie 30 tys. euro (ponad 137 tys. zł), a na trzeciej pozycji - 20 tys. euro (91 tys. zł). Za czwarte miejsce jest 15 tys. euro (ok. 68 tys. zł), piąte - 10 tys. euro (ok. 46 tys. zł), szóste - 7 tys. euro (ponad 32 tys. zł).

  Bruce (Xiaoyu) Liu

  Urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda. Współpracował z orkiestrami symfonicznymi z Cleveland i Montrealu, Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej czy China NCPA Orchestra.
  News4Media/ fot. screen YouTube
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".