• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1077
    • Dodano: 2021-10-18 / 18:35
    • Komentarzy: 0

    Opolski Sztab WOŚP został oficjalnie zarejestrowany w Fundacji WOŚP

    (Fot. Fundacja WOŚP)

    Przed nami jubileuszowy - 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jubileuszowa, "Orkiestra" zabrzmi dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

    Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w ramach którego przebadano blisko 255 tysięcy dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

    - W związku z tym, że zbliżający się Finał jest jubileuszowy, nasze prace są bardzo intensywne, ponieważ chcielibyśmy zorganizować kilka wydarzeń towarzyszących. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to będziemy mogli zaproponować atrakcje, które będą się odbywały w tygodniu poprzedzającym Finał oraz interesujące koncerty, a także wydarzenia około finałowe w niedzielę 30.01.2022r. - mówi Agnieszka Wiosna, rzecznik prasowy opolskiego Sztabu WOŚP.

    Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.

    Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.

    - Na dzień 10.11.2021 zaplanowaliśmy rozpoczęcie zapisów wolontariuszy. Ostatnia forma zapisów online się sprawdziła, dlatego będziemy chcieli to kontynuować. Najprawdopodobniej odbiór puszek, identyfikatorów oraz pakietów na Opolski Bieg "Policz się z cukrzycą" również będzie się odbywał jak w roku ubiegłym, czyli w tygodniu poprzedzającym Finał. Na tę chwilę planujemy, że zapisy potrwają miesiąc lub do wyczerpania wolnych miejsc - słyszymy.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".