• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 533
  • Dodano: 2021-10-11 / 15:40
  • Komentarzy: 1

  Nobel 2021. Kto zdobył nagrodę w dziedzinie ekonomii?

  Nobel 2021. Kto zdobył nagrodę w dziedzinie ekonomii?
  Znamy ostatnich w tym roku laureatów Nagrody Nobla. Akademia wskazała ekonomistów, których prace mają ogromne znaczenie dla światowej gospodarki.

  Szwedzka akademia podała nazwiska ostatnich, tegorocznych noblistów. Laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody zaczęto przedstawiać w poniedziałek tydzień temu. Finalnym akcentem było ogłoszenie zwycięzców z dziedziny ekonomii. Oficjalnie podano, że nagroda trafia w ręce: Davida Carda, Josha D. Angrista i Guido W. Imbensa. Pierwszy z nich otrzyma 5 mln koron (ok. 2,2 mln zł) szwedzkich, a pozostałych dwóch po 2,5 mln (ponad 1 mln zł) ufundowane przez Bank Szwecji.

  Kanadyjczyk, David Card badał wpływ płacy minimalnej, imigracji i edukacji na rynek pracy. Już na początku lat 90. XX wieku podważył konwencjonalne podejście do tych zależności i wskazał, że podniesienie najniższych zarobków nie zawsze prowadzi do zmniejszenia liczb miejsc pracy, a tak przez lata uważano.

  Amerykanin Joshua D. Angrist i Holender Guido W. Imbens analizowali zagadnienia rynku pracy i obowiązujące na nim związki przyczynowe. Wysnute wnioski - jak podkreśliła akademia - rozprzestrzeniły się na inne dziedziny życia i zrewolucjonizowały badania empiryczne. "Przedłużenie obowiązku szkolnego o rok dla jednej grupy uczniów (ale nie dla innej) nie wpłynie na wszystkich w danej grupie w ten sam sposób. Część uczniów i tak kontynuowałaby naukę i w ich przypadku wartość edukacji często nie jest reprezentatywna dla całej grupy. Czy można więc w ogóle wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat wpływu, jaki ma dodatkowy rok nauki w szkole?" - tak badania naukowców zobrazowało jury, uzasadniając wybór laureatów i dodało, że naukowcy rozwiązali ten problem metodologiczny, pokazując, jak można wyciągać precyzyjne wnioski na temat przyczyny i skutku z eksperymentów naturalnych.

  Nagroda Nobla 2021
  • fizjologia i medycyna - David Julius i Ardem Patapoutian,
  • fizyka - Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi,
  • chemia - Benjamin List i David MacMillan,
  • literatura - Abdulrazak Gurnah,
  • Pokojowa Nagroda Nobla - Maria Ressa i Dmitrij Muratov.
  Wszyscy tegoroczni laureaci zostaną odznaczeni 10 grudnia podczas oficjalnej gali. Odbiorą wówczas dyplomy, medale i nagrody pieniężne. Wynoszą one 10 mln koron szwedzkich (w większości kategorii do podziału).

  News4Media, fot.: Nobel Prize
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-10-12 08:15:07 [217.173.195.*] id:1622908  
  wojtasoks: Napisał postów [7575], status [VIP] Reputacja
  Ekonomia to nie nauka! Nobel takiej kategorii nie zaproponował.

  Nick:
  Treść: