• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 806
  • Dodano: 2021-10-09 / 19:09
  • Komentarzy: 0

  Poznaliśmy laureatów 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy

  (Fot. Stowarzyszenie Opolskie Lamy)

  W piątek 8 października w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbyła się gala finałowa 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Wręczono łącznie piętnaście nagród, w tym siedem statuetek-lam dla zdobywców i zdobywczyń Grand Prix.  Na gali byli obecni twórcy filmów nagrodzonych oraz reprezentanci wszystkich trzech jury konkursowych. Te osoby, które z różnych powodów nie mogły dotrzeć do Opola, pojawiły się w formie online. Galę poprowadzili Michał Jakubik oraz Dominika Basek.


  W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrody w Konkursie Filmów Fabularnych oraz Konkursie Filmów Dokumentalnych. Jury w składzie: Katarzyna Kalwat, Anita Piotrowska i Rafał Mościcki przyznało Grand Prix filmowi "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka (fabuła) oraz "Spacer z aniołami" Tomasza Wysokińskiego (dokument). Dodatkowo, ze względu na wysoki i wyrównany poziom konkursu Jury zdecydowało się przyznać w każdej z kategorii wyróżnienia - dla Agnieszki Polskiej za reżyserię "Hura. Wciąż żyjemy!" oraz Michała Kaweckiego za dokument "Antybohater".

  Premierowy konkurs pełnych metraży nie oznacza jednak, że z Opolskich Lam znikł tradycyjnie będący sercem festiwalu konkurs etiud. W selekcji znalazło się 46 filmów, podzielonych na trzy kategorie - fabuły, dokumentu i animacji. Wyboru zwycięzców dokonało jury młodych krytyków filmowych w składzie: Diana Dąbrowska, Dawid Myśliwiec i Sebastian Smoliński.

  W kategorii filmów fabularnych Grand Prix zdobył film Michała Ciechomskiego "Uległość", a wyróżnienia trafiły do Karola Lindholma za "Ostatni gwizdek" oraz Jagody Madej za "Człowieka, który kupił mleko".

  W sekcji dokumentów główna nagroda powędrowała do Doroty Migas za film "Raisa", a wyróżnienia jury przyznało "Opis magnum" Filipa Bojarskiego oraz "Koncertowi balkonowemu" Diany i Krzysztofa Kadłubowskich.

  Lamę dla najlepszej animacji otrzymała natomiast Julia Orlik za film "Jestem tutaj" - wyróżnionego też Nagrodą Publiczności - a wyróżnienia otrzymali Klaudia Ptasińska za film "Czarodzielnica" oraz Paweł Kleszczewski i Kasia Zimoch za film "Ajtia o tym dlaczego diabeł kuleje".

  W oddzielnym konkursie filmów amatorskich jury w składzie Paweł Klimczak, Marta Ochman, Marta Wolna nagrodziło "Piach" w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".