• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1205
    • Dodano: 2021-10-08 / 12:10
    • Komentarzy: 2

    Cyberprzestępcy cały czas chcą dobrać się do naszych pieniędzy

    Cyberprzestępcy cały czas chcą dobrać się do naszych pieniędzy

    (Fot. Dżacheć)

    Skala zjawiska jest ogromna, a cyberprzestępcy co chwila wymyślają nowe metody, które mają skłonić nas do podzielenia się naszymi danymi. Ofiarami oszustw padają osoby niezależnie od wieku.


    Internetowi przestępcy wciąż unowocześniają metody oszustw w sieci. Te nasiliły się zwłaszcza w dobie pandemii wraz z edukacją i pracą zdalną. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uświadamianie społeczeństwa, kiedy i jak reagować.

    Cyberprzestępcy wykorzystali to, że większość spraw załatwiamy zdalnie - to opłacanie rachunków, zakupy czy rezerwacje terminów u specjalistów. Nie ma złotej rady, jak zapobiec oszustwom. Jest jednak kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

    - Skupiajmy się na czytaniu regulaminów. Praktycznie na wszystkich portalach aukcyjnych jest informacja, że transakcja nie wymaga przekazania danych z karty kredytowej. To już powinien być taki sygnał, że jeżeli ktoś chce od nas jakikolwiek dane z karty kredytowej powinna się zapalić czerwona lampka - mówi nadinspektor Rafał Kochańczyk, komendant wojewódzki policji w Opolu.

    Ujawnienie sprawców jest bardzo trudne, dlatego tak ważne jest, żeby świadomość użytkowników internetu była jak największa. - Cały czas towarzyszą nam liczne wiadomości e-mail z linkami prowadzącymi do fałszywych stron bankowych, coraz więcej jest wiadomości sms, gdzie oszuści podszywają się pod policję czy też pod gazownię, PGE, pod zwroty z tarczy antykryzysowej czy też na przykład pod firmę kurierską. Dużo teraz zamawiamy, praktycznie każdy z nas teraz czeka na jakąś paczkę, więc takim klasycznym atakiem jest sms z informacją o konieczności dopłaty np. 50 groszy do paczki - słyszymy.

    reklama

    Więcej zdjęć

    Cyberprzestępcy cały czas chcą dobrać się do naszych pieniędzy
    Cyberprzestępcy cały czas chcą dobrać się do naszych pieniędzy
    Cyberprzestępcy cały czas chcą dobrać się do naszych pieniędzy
    Cyberprzestępcy cały czas chcą dobrać się do naszych pieniędzy

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-10-08 17:05:06 [5.173.96.*] id:1622667  
    tippmann: Napisał postów [8004], status [VIP] Reputacja
    świnie z wiejskiej nie mają z tym problemu,doją ile chcą

    Nick:
    Treść:
    2021-10-08 12:41:13 [91.236.172.*] id:1622629  
    maksiu89: Napisał postów [274], status [maniak] Reputacja
    chyba niezbyt duże zainteresowanie xD

    Nick:
    Treść: