• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 906
  • Dodano: 2021-10-08 / 12:10
  • Komentarzy: 2

  Cyberprzestępcy cały czas chcą dobrać się do naszych pieniędzy

  (Fot. Dżacheć)

  Skala zjawiska jest ogromna, a cyberprzestępcy co chwila wymyślają nowe metody, które mają skłonić nas do podzielenia się naszymi danymi. Ofiarami oszustw padają osoby niezależnie od wieku.


  Internetowi przestępcy wciąż unowocześniają metody oszustw w sieci. Te nasiliły się zwłaszcza w dobie pandemii wraz z edukacją i pracą zdalną. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uświadamianie społeczeństwa, kiedy i jak reagować.

  Cyberprzestępcy wykorzystali to, że większość spraw załatwiamy zdalnie - to opłacanie rachunków, zakupy czy rezerwacje terminów u specjalistów. Nie ma złotej rady, jak zapobiec oszustwom. Jest jednak kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

  - Skupiajmy się na czytaniu regulaminów. Praktycznie na wszystkich portalach aukcyjnych jest informacja, że transakcja nie wymaga przekazania danych z karty kredytowej. To już powinien być taki sygnał, że jeżeli ktoś chce od nas jakikolwiek dane z karty kredytowej powinna się zapalić czerwona lampka - mówi nadinspektor Rafał Kochańczyk, komendant wojewódzki policji w Opolu.

  Ujawnienie sprawców jest bardzo trudne, dlatego tak ważne jest, żeby świadomość użytkowników internetu była jak największa. - Cały czas towarzyszą nam liczne wiadomości e-mail z linkami prowadzącymi do fałszywych stron bankowych, coraz więcej jest wiadomości sms, gdzie oszuści podszywają się pod policję czy też pod gazownię, PGE, pod zwroty z tarczy antykryzysowej czy też na przykład pod firmę kurierską. Dużo teraz zamawiamy, praktycznie każdy z nas teraz czeka na jakąś paczkę, więc takim klasycznym atakiem jest sms z informacją o konieczności dopłaty np. 50 groszy do paczki - słyszymy.

  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-10-08 17:05:06 [5.173.96.*] id:1622667  
  tippmann: Napisał postów [7194], status [VIP] Reputacja
  świnie z wiejskiej nie mają z tym problemu,doją ile chcą

  Nick:
  Treść:
  2021-10-08 12:41:13 [91.236.172.*] id:1622629  
  maksiu89: Napisał postów [183], status [wyjadacz] Reputacja
  chyba niezbyt duże zainteresowanie xD

  Nick:
  Treść: