• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1108
    • Dodano: 2021-09-29 / 14:00
    • Komentarzy: 2

    Fiskus może sprawdzić, czy loterie szczepionkowe były zgodne z prawem

    Oprócz ogólnopolskiej loterii szczepionkowej, mieszkańcy niektórych gmin mogli wziąć udział również w mniejszych, lokalnych. Okazuje się jednak, że konkursy organizowane przez samorządy niekoniecznie były zgodne z obowiązującymi przepisami.

    Polecenie od wojewody

    O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Samorządy otrzymywały od wojewodów pieniądze na rozpowszechnianie programu szczepień, a następnie organizowały na terenie swoich gmin konkursy fantowe. Można było wygrać m.in. rowery, laptopy i kosiarki. Dziennikarze zaznaczają, że w co najmniej kilkunastu przypadkach utworzenie loterii było niezgodne z prawem. Choć urzędnicy udostępniali mieszkańcom regulaminy oraz spisywali stosowne protokoły, zdarzało im się nie dopełnić podstawowego obowiązku.

    Zgłoszenie do fiskusa

    Każda loteria podlega ustawie o grach hazardowych. Zapis w prawie nakłada na organizatora przedsięwzięcia obowiązek jego zgłoszenia do urzędu skarbowego i odprowadzenia opłaty w wysokości 10 proc. wartości wszystkich fantów (nie mniej niż 2624 zł); uzyskania bankowej gwarancji wypłaty nagród; otrzymania od Administracji Skarbowej akceptacji regulaminu i zgody na przeprowadzenie przedsięwzięcia. Do nadzoru nad loterią powinna być wyznaczona uprawniona do tego osoba. Według dziennika, w wielu przypadkach formalności te nie zostały dopełnione.

    Gminy mogą naprawić błąd

    Konsekwencją bezprawnego przeprowadzenia konkursu mogą być wysokie kary finansowe dla samorządów. "Mowa nawet o setkach tysięcy złotych, czyli kwotach, na jakie opiewają niekiedy lokalne budżety. Zrobienie loterii promocyjnej bez zezwolenia zagrożone jest bowiem karą maksymalną do 200 tys. zł. Do tego mogą jeszcze dojść kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje grzywnę w wysokości od 120 do 240 stawek dziennych." - czytamy w publikacji.

    Aby tego uniknąć, gminy mogą skorzystać z tzw. "czynnego żalu", czyli dobrowolnego przyznania się przed fiskusem do złamania przepisów i uregulowania stosownych należności wraz z odsetkami oraz dopełnienia wymaganych formalności. Laureaci mogą zachować przyznane wcześniej nagrody.

    News4Media, fot.: iStock
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-09-29 14:42:35 [5.184.252.*] id:1621797  
    liberty: Napisał postów [5282], status [Szycha] Reputacja
    Czy przymuszanie ludzi do szczepień jest zgodne z prawem? Wszystkim którzy chcą mi tu pyskować przypomnę ze mamy do czynienia z plandemia bo jak inaczej wyjaśnić to ze w lutym 2021 roku Syntezator Głosu Niedzielski przy 5000 zakażeń dziennie znosił restrykcje a dziś przy 1000 chce je wprowadzać?!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-09-29 15:02:33 [31.60.42.*] id:1621798  
    misza28: Napisał postów [785], status [stały bywalec] Reputacja
    Chyba się jednak wstrzymują. Sami widzą że ciężko pokleić w logikę bzdury które przez ten czas nawymyślali. W sejmie też mają jazdy, przy mównicy nie muszą mieć maski ale już jak zejdą to trzeba. Można chuchać opluwać mikrofony i całą okolicę mównicy i wirus nie zostanie. Jak odejdziesz to maskę musisz założyć bo tu już możesz zarazić.