• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2285
  • Dodano: 2021-09-29 / 09:19
  • Komentarzy: 2

  ZOL zamiast oddziału psychiatrycznego. Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali

  (Fot. Dżacheć)

  40-łóżkowy oddział "C" dla dorosłych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu zostanie zastąpiony przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z 35 miejscami dla pacjentów. Solidarna Polska: To kolejny dowód na nieudolność zarządzania marszałka województwa opolskiego.


  Solidarna Polska domaga się wycofania z decyzji o likwidacji psychiatrii przez Zarząd Województwa Opolskiego. - To już kolejny przypadek likwidacji jednostek służby zdrowia i oddziałów szpitalnych przez Marszałka Województwa Opolskiego w naszym regionie i zapewne nie ostatni. Niedługo do koalicji PO-PSL-MN przylgnie łatka grabarzy służby zdrowia w województwie opolskim - słyszymy.

  Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu Krzysztof Nazimek wystąpił podczas wtorkowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego z wnioskiem o wprowadzenie zmiany w statucie jednostki w związku z ograniczeniem zakresu działalności medycznej szpitala poprzez likwidację "Oddziału Psychiatrii dla Dorosłych "C".

  Likwidacja Oddziału wynika z pogłębiającej się w szpitalu z każdym miesiącem deficytem kadry lekarskiej oraz utrzymującą się od dłuższego czasu, zbyt niską wycenę świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii. - W tej sytuacji, aby wykorzystać posiadane zasoby i uruchomić uzupełniającą działalność w zakresie kompleksowej opieki psychiatrycznej podjęto decyzję o organizacji na bazie Oddziału C Zakładu Opiekuńczo Leczniczego - to kontynuacja leczenia pacjentów, dla których zakończyło się leczenie stacjonarne, lecz nie mają oni warunków do samodzielnej egzystencji. ZOL ma być ukierunkowany na leczenie stacjonarne i przygotować tych pacjentów do samodzielnego funkcjonowania - wyjaśnił.

  Zorganizowanie ZOL pozwoli zatrudnienie całego zespołu terapeutycznego. Krzysztof Nazimek dodał, że od wielu lat szpital zabiega o zatrudnienie lekarzy, oferuje również stypendia dla studentów i dodatki dla rezydentów. Brakuje rezydentów psychiatrii. Pewnym rozwiązaniem - jak mówił Krzysztof Nazimek - jest napływ lekarzy zza wschodniej granicy z Białorusi i Ukrainy. Uchwała o zmianie w jednostce została przyjęta większością głosów.

  Mimo tego, samorząd województwa opolskiego planuje przekazać na remont szpitala przy ul. Wodociągowej w Opolu kilkanaście milionów złotych z pieniędzy unijnych.

  - Po likwidacji ośrodka sanatoryjnego Aleksandrówka w Jarnołtówku, ośrodka rehabilitacji dla dzieci w Suchym Borze, próbie zamknięcia SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, likwidacja oddziału psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu jest kolejnym przykładem nieudolności w zarządzaniu wojewódzkimi placówkami służby zdrowia przez koalicję PO-PSL-MN - czytamy w uchwale Zarządu Okręgowego Solidarnej Polski.

  - Wszystkie te działania doskonale wpisują się w "Strategię Rozwoju Województwa Opolskiego - Opolskie 2030", w której to problemy służby zdrowia zostały zmarginalizowane. Takie podejście Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły z PO doprowadzi do załamania się służby zdrowia w naszym regionie oraz zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców Opolszczyzny - mówią posłowie Solidarnej Polski.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-09-29 10:23:10 [217.173.195.*] id:1621784  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  No bo przecież psychiatria jest oczkiem w głowie każdej władzy. To jest straszne że przez kilkadziesiąt lat żadna władza nie pochyliła się bardziej nad uskutecznieniem kształcenia specjalistów w dziedzinach gdzie ich dramatycznie brakuje.

  Nick:
  Treść:
  2021-09-29 10:22:56 [37.248.159.*] id:1621783  
  JutroalboWcale: Napisała postów [257], status [maniak] Reputacja
  Co się dziwić, marszałek Grodzki zapowiedział likwidację szpitali i są tego efekty

  Nick:
  Treść: