• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1135
  • Dodano: 2021-09-28 / 07:28
  • Komentarzy: 0

  W październiku ZUS wypłaci wyrównania dla czerwcowych emerytów

  (Fot. Archiwum)

  Za kilka dni ZUS rozpocznie wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. Zakład z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury.

  - Emeryci i renciści, których dotyczą zmiany obliczania czerwcowych świadczeń, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Przez cały październik będziemy wypłacać świadczenia razem z wyrównaniem od czerwca tego roku, natomiast wypłata październikowej emerytury będzie realizowana już w nowej wysokości - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Dzięki zmianom w przepisach, do czerwcowych wniosków o emeryturę będą miały zastosowanie dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w tym miesiącu. ZUS podkreśla, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są korzystniejsze niż waloryzacja roczna. W efekcie zmian, już od przyszłego roku emerytura w czerwcu będzie wyliczana na takich zasadach jak maju
  o ile będzie korzystniejsza.

  Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy). Co ważne, osoby które dotyczą przeliczenia czerwcowych emerytur nie muszą składać w tej sprawie żadnych wniosków.

  W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".