• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3391
    • Dodano: 2021-09-26 / 19:28
    • Komentarzy: 10

    Spożycie piwa w Polsce najniższe od 10 lat

    Spożycie piwa w Polsce najniższe od 10 lat

    (Fot. Archiwum)

    Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) konsumpcja piwa w Polsce w 2020 roku spadła do poziomu 93,6 litra na jednego mieszkańca i jest to najniższa wartość od 10 lat.

    Wolumen spożycia piwa zmniejsza się trzeci rok z rzędu a najszybciej tracącą konsumentów kategorią są piwa mocne.

    Zobacz takze Zełenski odesłał Order Orła Białego. Odpowiedź na decyzję prezydenta Nawrockiego

    - Spadek konsumpcji piwa w 2020 roku wynikał w największym stopniu z pandemii oraz ograniczeń z nią związanych, niemniej, jeśli spojrzymy na to w ujęciu długoterminowym, widzimy, że obecny poziom konsumpcji jest najniższy w całej dekadzie, a trend spadkowy jest kontynuowany również w bieżącym roku. Z szacunków naszego Związku wynika, że od stycznia do sierpnia 2021 r. konsumpcja piwa zmniejszyła się o ponad 3%, a dynamika spadku piw alkoholowych była jeszcze większa. Obecnie jedyną kategorią rosnącą są piwa bezalkoholowe, choć i tutaj dynamika wzrostu jest wyraźnie mniejsza niż jeszcze rok czy dwa lata temu - wskazuje Bartłomiej Morzycki, Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polski.

    Dane dotyczące wielkości spożycia piwa potwierdzają trend, o którym piwowarzy mówią już od lat: spada ilość alkoholu spożywana pod postacią piwa. W statystykach udostępnianych przez PARPA udział piwa w strukturze spożycia napojów alkoholowych w procentach, w przeliczeniu na czysty alkohol wyniósł w 2020 roku 53,5% [1]. Jest to najniższy udział piwa w strukturze rynku od 2003 roku, kiedy wyniósł on 52,2%. Obecnie spożycie piwa (w przeliczeniu na czysty alkohol) wynosi 5,1 litra per capita, co jest najniższym wskazaniem od 2010 roku.

    Zobacz takze Zostawiła dziecko tylko na chwilę? Kilkanaście minut może wystarczyć do tragedii

    - Zmniejszenie udziału piwa w strukturze spożycia alkoholu w Polsce wynika z kilku czynników. Po pierwsze, spada wolumen piwa alkoholowego, po drugie zmniejsza się zawartość procentów w piwie a po trzecie najszybciej tracącym segmentem rynku są piwa mocne. Polacy coraz chętniej wybierają piwa z niską zawartością alkoholu lub jego bezalkoholowe warianty - mówi Dyrektor Związku "Browary Polskie".

    Według Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie perspektywy dla rynku piwa nie są optymistyczne. Związane jest to głównie z trwającą pandemią jak i szybko rosnącymi kosztami produkcji. Zdaniem Bartłomieja Morzyckiego, piwo w 2021 roku pozostaje pod silną presją rosnących kosztów surowców, opakowań w tym głównie ogromnych wzrostów cen aluminium, energii oraz kosztów transportu.

    Warto nadmienić, że w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła w stopniu dramatycznym liczba wypijanych litrów piwa - z 38,6 l na osobę w 1992 r. do 97,1 l na osobę w 2019 r. W tym kontekście, "spadek" nie wygląda już tak kolorowo.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-09-27 12:07:48 [213.227.69.*] id:1621613  
    Palnik Dekarski: Napisał postów [304], status [maniak] Reputacja
    I dobrze. Psylocybina jest o wiele fajniejsza i mniej szkodliwa dla konsumenta i osób wokół niego :)

    Nick:
    Treść:
    2021-09-27 08:11:21 [217.173.195.*] id:1621585  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Jeszcze przydałaby się informacja o ogólnym spożyciu alkoholu. Obawiam się, że spożycie rośnie, bo rośnie spożycie tych mocniejszych trunków. A twierdzenie o tym dramatycznym wzroście spożycia piwa w lata 90-tych to tzw. kreowanie strasznej rzeczywistości. Bo wtedy drastycznie spadło spożycie wódki i tak na prawdę kultura picia piwa jest pozytywna w porównaniu z chlaniem wódy.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-09-27 11:05:55 [80.49.134.*] id:1621602  
    Bodziulla: Napisał postów [2353], status [Szycha] Reputacja
    Dokładnie masz rację a co do kultury w piciu alkoholu też jest bardzo istotna. Mogliby zrobić wskaźnik picia tzw. "małpek", nawet nie spodziewałem się, że to jest powszechne!
    2021-09-27 08:47:25 [37.248.168.*] id:1621589  
    Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Trzeba podjąć kroki i naprawić tą sytuację. Wszyscy do monopolowego!

    Nick:
    Treść:
    2021-09-27 00:15:12 [188.123.205.*] id:1621565  
    ombre: Napisał postów [21167], status [VIP] Reputacja
    Te koncernowe szczyny które sprzedają trudno nazwać piwem.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2021-09-27 07:18:28 [194.29.183.*] id:1621571  
    triskelon: Napisał postów [22], status [nowy] Reputacja
    dokładnie;)
    2021-09-27 08:46:42 [37.248.168.*] id:1621588  
    Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Ważne że kopie
    2021-09-27 08:44:41 [5.184.221.*] id:1621587  
    StaryWiking: Napisał postów [56], status [rozkręcił się] Reputacja
    Mi najbardziej smakuje Atak Chmielu, oraz Dobry Wieczór z Pinty. Dobre jest też The Nurse z Brokreacji.

    Nick:
    Treść:
    2021-09-26 21:59:59 [46.134.116.*] id:1621554  
    liberty: Napisał postów [5865], status [Szycha] Reputacja
    Najmniejsze spożycie piwa od 10 lat a przygłupy z PiS chcą wprowadzić od przyszłego roku większa akcyzę na piwo...

    Nick:
    Treść:
    2021-09-26 20:31:00 [5.173.96.*] id:1621541  
    tippmann: Napisał postów [8012], status [VIP] Reputacja
    od lat wolę napić się wódki i tyle w temacie

    Nick:
    Treść: