• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 4485
  • Dodano: 2021-09-23 / 17:38
  • Komentarzy: 2

  Uwaga na taki sms. Duża, polska firma ostrzega

  Wiele osób zaczęło otrzymywać niepokojące wiadomości. To treści, przez które można stracić pieniądze. Nadawcą ma być znana, polska firma.

  Informacja w sms-ie może zaskoczyć i zdenerwować. "Na dzień 21.09 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej. Prosimy o uregulowanie należności." - czytamy w wiadomości. Podany jest także link z nazwą dostawcy prądu. Wiele osób może potraktować to jako ostateczne ostrzeżenie i kliknąć w adres internetowy. A to duży błąd.

  Nadawcą sms-a ma być firma Energa, ale nie ma ona nic wspólnego z takim działaniem. W wydanym właśnie komunikacie przyznaje, że otrzymuje od klientów informacje o takich wiadomościach. Nazywa jest wprost "podejrzanymi". "Energa prosi o zachowanie ostrożności i przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego." - komunikuje spółka.

  Zauważa, że termin podany termin odłączenia energii jest krótki, a dodatkowy niepokój ma wzbudzić informacja o zaleganiu klienta z płatnościami. "W związku z tym spółka podkreśla, że nigdy nie podaje w wiadomościach sms daty odłączenia, nie przekazuje też tą drogą jakichkolwiek linków."- wyjaśnia energetyczna spółka.
  Zamieszczanie linków w wiadomościach jest znanym działaniem oszustów. Wykorzystują oni zaskoczenie i łatwowierność adresatów, którzy klikają w odnośniki, a to może skończyć się utratą pieniędzy. "Dlatego otrzymując podobne sms'y, należy w pierwszej kolejności zweryfikować nadawcę, najlepiej poprzez kontakt z infolinią pod numerem 555 555 555, a przede wszystkim nie klikać w jakiekolwiek odnośniki. Może to być próba wyłudzenia pieniędzy bądź kradzieży danych z urządzenia."- ostrzega Energa.

  Dodaje jednocześnie, że na stronie internetowej Energi Operatora znajduje się lista miejsc, w których spółka planuje w najbliższym czasie wyłączenia prądu związane z konserwacją bądź modernizacją sieci. Takie same narzędzia stosują wszyscy działający w Polsce dostawcy prądu.

  News4Media/ fot główne iStock/ zdjęcie w tekście N4Media
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-09-23 23:46:01 [5.173.33.*] id:1621380  
  KubaXY: Napisał postów [2910], status [Szycha] Reputacja
  To jest akcja wymyslona przez qrwy z piss, ze niby hakerzy, oszusci, itp. A tak naprawde, stoi za tym nierzad piss. Szukaja kasy, bo Unia juz liczy, ile polaczki musza zwrocic. Tylko ciemny lud wierzy, ze to oszusci, czy hakerzy

  Nick:
  Treść:
  2021-09-23 19:47:01 [5.173.105.*] id:1621369  
  tippmann: Napisał postów [7185], status [VIP] Reputacja
  nie otwieram,i nie czytam po prostu wciskam USUŃ i po sprawie

  Nick:
  Treść: