• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 4265
  • Dodano: 2021-09-23 / 17:38
  • Komentarzy: 2

  Uwaga na taki sms. Duża, polska firma ostrzega

  Uwaga na taki sms. Duża, polska firma ostrzega

  Wiele osób zaczęło otrzymywać niepokojące wiadomości. To treści, przez które można stracić pieniądze. Nadawcą ma być znana, polska firma.

  Informacja w sms-ie może zaskoczyć i zdenerwować. "Na dzień 21.09 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej. Prosimy o uregulowanie należności." - czytamy w wiadomości. Podany jest także link z nazwą dostawcy prądu. Wiele osób może potraktować to jako ostateczne ostrzeżenie i kliknąć w adres internetowy. A to duży błąd.

  Nadawcą sms-a ma być firma Energa, ale nie ma ona nic wspólnego z takim działaniem. W wydanym właśnie komunikacie przyznaje, że otrzymuje od klientów informacje o takich wiadomościach. Nazywa jest wprost "podejrzanymi". "Energa prosi o zachowanie ostrożności i przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego." - komunikuje spółka.

  Zauważa, że termin podany termin odłączenia energii jest krótki, a dodatkowy niepokój ma wzbudzić informacja o zaleganiu klienta z płatnościami. "W związku z tym spółka podkreśla, że nigdy nie podaje w wiadomościach sms daty odłączenia, nie przekazuje też tą drogą jakichkolwiek linków."- wyjaśnia energetyczna spółka.
  Zamieszczanie linków w wiadomościach jest znanym działaniem oszustów. Wykorzystują oni zaskoczenie i łatwowierność adresatów, którzy klikają w odnośniki, a to może skończyć się utratą pieniędzy. "Dlatego otrzymując podobne sms'y, należy w pierwszej kolejności zweryfikować nadawcę, najlepiej poprzez kontakt z infolinią pod numerem 555 555 555, a przede wszystkim nie klikać w jakiekolwiek odnośniki. Może to być próba wyłudzenia pieniędzy bądź kradzieży danych z urządzenia."- ostrzega Energa.

  Dodaje jednocześnie, że na stronie internetowej Energi Operatora znajduje się lista miejsc, w których spółka planuje w najbliższym czasie wyłączenia prądu związane z konserwacją bądź modernizacją sieci. Takie same narzędzia stosują wszyscy działający w Polsce dostawcy prądu.

  News4Media/ fot główne iStock/ zdjęcie w tekście N4Media
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-09-23 23:46:01 [5.173.33.*] id:1621380  
  KubaXY: Napisał postów [2717], status [Szycha] Reputacja
  To jest akcja wymyslona przez qrwy z piss, ze niby hakerzy, oszusci, itp. A tak naprawde, stoi za tym nierzad piss. Szukaja kasy, bo Unia juz liczy, ile polaczki musza zwrocic. Tylko ciemny lud wierzy, ze to oszusci, czy hakerzy

  Nick:
  Treść:
  2021-09-23 19:47:01 [5.173.105.*] id:1621369  
  tippmann: Napisał postów [6833], status [VIP] Reputacja
  nie otwieram,i nie czytam po prostu wciskam USUŃ i po sprawie

  Nick:
  Treść: