• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 12956
  • Dodano: 2021-09-19 / 19:46
  • Komentarzy: 3

  Koniec z podróżami do Ciechocinka - w Wołczynie powstają dwie duże tężnie solankowe

  Są popularne w całym kraju, ale na Opolszczyźnie nie ma tak dużej tężni, z takim dużym metrażem zdrowotnej solanki, jak w Wołczynie. Być może, prozdrowotny klimat, który stworzy się w parku skłoni miłośników Ciechocinka do zmiany lokalizacji podróży.


  W Wołczynie przy ulicy Sienkiewicza, oprócz dwóch sporej wielkości tężni powstaje również ścieżka sensoryczna oraz ogród halofitów, czyli roślin słonolubnych. Przed tężniami wybudowano charakterystyczną fontannę, gdzie specjalnie zaznaczono Wołczyn. Co ciekawe - dwie tężnie będą zasilane z własnej solanki, do której wykonano odwiert po drugiej stronie miasta.

  - Wołczyńskie wody solankowe mają skład, który kwalifikuje je do celów medycznych. Odwiert na głębokość tysiąca metrów wykonano po drugiej stronie miasta. Budujemy w tej chwili stację czerpania tej solanki, którą będziemy gromadzić w specjalnych zbiornikach - mówi burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek.

  Utrzymanie wołczyńskich tężni dzięki własnym źródłom solanki będzie zdecydowanie tańsze. Cała inwestycja pochłonie około 2,4 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to około 840 tysięcy złotych.

  - Jedna tężnia ma trzysta metrów kwadratowych powierzchni ociekowej solanki po tarninie. Tarnina jest dedykowana przede wszystkim do takich tężni, pozyskaliśmy ją z Bieszczad. Obieg solanki jest zamknięty, na górze tężni znajdują się krany, które wypuszczają solankę. Ona spływa po tarninie i ścieka do zbiorników. Uzupełnianie tej solanki będzie systematyczne, uzależnione od pogody i parowania.

  Jeśli temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni, tężnie nie powinny działać. Urząd Gminy w Wołczynie wstępnie przewiduje, że przez około trzymiesięczny okres zimowy tężnia będzie wyłączona. Burmistrz Wiącek podkreśla, że teren ten będzie atrakcyjny również nocą. - W projekcie znajdują się ledy, które będą okalały całą konstrukcję, dlatego będzie to ciekawe zjawisko architektonicznie kiedy zapadnie zmierzch.

  Mikroklimat, który powstaje wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Umowny termin zakończenia inwestycji to koniec września, a oficjalne otwarcie przewiduje się na pierwsze dni października.

  Zdjęcie (1/30)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-09-20 08:50:35 [83.7.134.*] id:1621079  
  azam: Napisała postów [576], status [rozpisany/na] Reputacja
  Super !! na pewno będę korzystała z dobrodziejstw solanek :)

  Nick:
  Treść:
  2021-09-19 20:57:37 [83.4.125.*] id:1621070  
  Gaz: Napisał postów [4629], status [VIP] Reputacja
  No to teraz w Ciechocinku wszystkie potrzebalskie przyjadą do Wołczyna.

  Nick:
  Treść:
  2021-09-19 20:53:28 [89.67.3.*] id:1621068  
  DonPedro69: Napisał postów [7412], status [VIP] Reputacja
  A ile godzin dziennie przez ile dni trzeba tam bywać, żeby to miało jakiś sens?

  Nick:
  Treść: