• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 3438
    • Dodano: 2021-09-05 / 13:52
    • Komentarzy: 10

    Istne szaleństwo. Mieszkania rekordowo drogie

    Istne szaleństwo. Mieszkania rekordowo drogie
    Aż w 11 ze sprawdzonych miast ceny mieszkań osiągnęły poziom niewidziany nigdy wcześniej. Lokale podrożały o ponad 20 procent w ciągu zaledwie dwóch lat. Eksperci mówią jasno, boom trwa.

    Zobacz takze Chwila nieuwagi czy zasłabnięcie? Auto zakończyło jazdę na ogrodzeniu

    Boom na rynku mieszkaniowym nie jest niczym nowym, bo trwa już od kilku lat. Każdy z nowych bloków niemal od razu zapełnia się lokatorami. Polacy kupują mieszkania dla siebie i na wynajem. Przez niskie stopy procentowe nie opłaca się trzymać pieniędzy w bankach, a mieszkanie jest dobrą lokatą środków. Polityka pieniężna sprawia też, że zaciąganie kredytów jest obecnie bardzo opłacalne. To wszystko sprawia, że rynek nieruchomości stale rośnie. Wraz z nim rosną ceny.
    "W ciągu zaledwie 3 miesięcy ceny w badanych przez nas miastach wzrosły średnio o 4,5 procent. Najgoręcej było w Łodzi, gdzie podskoczyły aż o 10 proc., a także w Białymstoku (9 proc.) i Gdyni (8 proc. ). Niewielkie spadki odnotowaliśmy natomiast w Bydgoszczy (-1 proc.) i Katowicach (-1 proc.)." - czytamy w najnowszym raporcie Expandera i Rentier.io. Eksperci pokusili się także o przeanalizowanie cen w ciągu ostatnich dwóch lat. To badanie wskazuje, że od lipca 2019 r. najmocniej wzrosły ceny w Sosnowcu (41 proc.), Radomiu (35 proc.) i Łodzi (29 proc.). Najmniejsze wzrosty odnotowano w Bydgoszczy (12 proc.), Poznaniu (15 proc.) i Gdańsku (17 proc.) i Katowicach (17 proc.). "Dla wszystkich badanych przez nas miast przeciętny 2-letni wzrost wyniósł 24 proc." - oceniają fachowcy.

    Dwa minusy

    Zobacz takze Fundacja DOM od 35 lat wspiera rodziny. Dziś zaprasza na festyn w centrum Opola

    Autorzy zestawienia zwiastują, że w tym roku banki bez problemu zrealizują swoje plany sprzedażowe w zakresie kredytów hipotecznych. Ma to jednak pewne minusy, bo oznacza to także ryzyko podwyżek marż, które w przeszłości były wprowadzane właśnie po przekroczeniu założonej sprzedaży. "W ten sposób banki maksymalizują swoje zyski. Podwyżek spodziewamy się w październiku lub listopadzie." - czytamy.
    Kolejnym minusem boomu mieszkaniowego jest fakt, że do banków ustawiają się kolejki, a procedury przydzielania pieniędzy trwają długo. O ile teraz trwa to miesiąc, to wkrótce ten czas może być dwa razy dłuższy. Już teraz w niektórych przypadkach trzeba czekać nawet trzy miesiące. "Ta sytuacja wynika z kumulacji popytu. W ubiegłym roku wiele osób odkładało decyzję o zakupie mieszkania w obawie o utratę pracy. W tym roku sytuacja na rynku pracy jest natomiast bardzo dobra, więc wniosków kredytowych jest bardzo dużo." - podsumowują analitycy.

    News4Media/fot. iStock/ zdjęcie do tekstu: materiały prasowe
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-09-05 20:07:16 [89.67.3.*] id:1620122  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Zastanawia mnie czy kiedyś ta "bańka" pęknie. Podobnie jak na rynku amerykańskim w 2008 r. Macie jakieś podobne przemyślenia?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
    2021-09-05 20:36:13 [185.127.20.*] id:1620130  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    Ja natomiast nie rozumiem chęci posiadania mieszkania na własność. Domek to i owszem- normalna sprawa, ale mieszkanie? No chyba że ma ktoś nadmiar kasy i jako inwestycję nabyć kilka/naście/set mieszkań pod wynajem.
    2021-09-05 21:27:25 [89.67.3.*] id:1620135  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Tak, kiedyś mieszkanie miało sens. Inne koszta, pewne rzeczy Cię nie interesują, bo są ludzie od tego by o nie dbać. Nie biegasz za węglem, drewnem i nie masz pieca. Ale kiedy w kilka lat zapełniły się chodniki i trawniki i droga stała jednokierunkowa, to chciałbym mieszkać w środku lasu. Serio :(
    2021-09-06 09:47:02 [217.173.195.*] id:1620168  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Ceny mieszkań napędzają ludzie, którzy w te sposób inwestują pieniążki. Nie ma w tej chwili lepszej lokaty. Ale z drugiej strony to musi pęknąć, bo jest nas coraz mniej i to się nie zmieni. Wynajmujących też nie będzie nieskończonej ilości. Stopy procentowe też w końcu wzrosną. Będą dramaty.
    2021-09-06 12:34:52 [80.49.36.*] id:1620179  
    Bodziulla: Napisał postów [2353], status [Szycha] Reputacja
    Pedro bańka będzie następna, ale tzw. "zielona". Dwa ludzie sami sobie napędzają takie ceny.
    2021-09-05 20:32:59 [185.127.20.*] id:1620127  
    Jerry: Napisał postów [5178], status [VIP] Reputacja
    A PiS obiecywał tanie mieszkania.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2021-09-05 20:39:49 [185.127.20.*] id:1620132  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    Jedynym miastem w okolicy z budową mieszkań jest Nysa. No ale dobry gospodarz to i dobre rządy dla ludzi.
    2021-09-06 09:09:46 [37.248.156.*] id:1620159  
    JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak] Reputacja
    Prezydent Nysy nie jest dobrym gospodarzem, nie wybuduje nowoczesnego stadionu dla mieszkańców. Choć z drugiej strony może tym sposobem chce wpłynąć na rynek deweloperski oferując najtańsze M1 dla 20 tys ludzi pod chmurką. Co z tego że toaleta wspólną ale widok nieba w nocy wart każdych pieniędzy
    2021-09-06 09:48:11 [217.173.195.*] id:1620169  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    OTBS nie można pod ta podciągnąć?
    2021-09-06 08:51:00 [91.236.172.*] id:1620149  
    maksiu89: Napisał postów [293], status [maniak] Reputacja
    taaa wybudować za nasze wspólne środki, a potem jak się starasz o takie mieszkanie to nie dostaniesz bo za dobrze się zarabia.

    Nick:
    Treść: