• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 836
  • Dodano: 2021-08-31 / 16:39
  • Komentarzy: 4

  PiS powie szkołom, jak i czego mają uczyć. Koniec z kreatywną edukacją

  PiS powie szkołom, jak i czego mają uczyć. Koniec z kreatywną edukacją
  Pod przykrywką walki z biurokracją ministerstwo nauki i edukacji wprowadza przepisy, które dadzą kuratorom większe możliwości. Związek Zawodowy Nauczycieli reaguje i apeluje do resortu o wstrzymanie prac nad zmianą prawa.

  Zniknie ewaluacja

  Ministerstwo Nauki i Edukacji ogłosiło, że ze szkół zniknie ewaluacja, która dotychczas była narzędziem pozwalającym na ocenę, czy placówka stosuje się do przepisów oświatowych, dydaktycznych i wychowawczych. Kurator musiał z trzydziestodniowym wyprzedzeniem poinformować radę pedagogiczną o planowanym przeprowadzeniu czynności i zakończyć je w ciągu pięciu dni od rozpoczęcia audytu. Wynikiem tego był obszerny, wielowątkowy raport, z którym mogła zapoznać się zarówno rada, jak i dyrekcja. Ewentualnie wnioski mogły być konsultowane m.in. z rodzicami i samorządem szkoły.

  Będzie kontrola

  Jak podaje Gazeta Wyborcza, ewaluacja i związana z nią biurokracja, znikną wraz z początkiem nowego roku szkolnego. 1 września kuratorzy zyskają też większe możliwości. Od teraz przeprowadzą kontrole m.in. procesów kształcenia i wychowania a także efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówek. O planowanych działaniach organ powiadomi dyrekcję szkoły w ciągu 7 dni przed ich podjęciem. Nie będzie zobowiązany, jak w przypadku ewaluacji, do "oceny sytuacji uczniów, nauczycieli, rodziców i przedstawicieli organizacji". Raport będzie teraz znany jedynie dyrektorowi placówki.
  Związki są przeciwne
  "One [przepisy - red.] są sprytnie skonstruowane. Nikt nigdy nie przewidział, że nasz rząd zapisze w prawie ścisłą kontrolę tego, czego i w jaki sposób uczą nauczyciele. Takich rzeczy jeszcze nie doświadczyliśmy. Tymczasem po tym projekcie widać, że ktoś nad tym pomyślał: jak rzeczywiście wziąć za twarz dyrektorów i nauczycieli." - komentuje na łamach GW wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński.

  Podobne stanowisko zajmuje była minister edukacji, obecnie posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Szumilas, która wyjaśnia, że wprowadzenie ewaluacji dawało niegdyś dyrektorom wolność i autonomię. To placówka decydowała o tym, w jaki sposób kierunkuje swoje działania. Teraz ma się to zmienić. Przełożeni będą musieli pilnować, aby nauczyciele wypełniali ściśle określony plan.
  "Szkoła od września zostanie całkowicie pozbawiona autonomii. Tak jak było w PRL: podporządkować, nie pozwolić na samodzielne kreowanie rzeczywistości szkolnej. Nauczyciele od września mają wychowywać i uczyć tak, jak wyobraża sobie to PiS." - dodała Krystyna Szumilas w "Wyborczej".

  News4Media/fot. iStock
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-08-31 22:08:28 [83.22.251.*] id:1619788  
  tiku: Napisała postów [37312], status [VIP] Reputacja
  Haha.. koniec zakłamanej historii! Uczyć dzieci prawdy! Wczoraj usłyszałam od Ukrainki, którą uczyli w szkole, że II wojna, zaczęła się w 1941 roku. Fałsz i obłuda!!!

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-09-01 08:25:30 [217.173.195.*] id:1619822  
  wojtasoks: Napisał postów [6575], status [VIP] Reputacja
  Zapewne w Ukraińskiej szkole. Więc skoro źle uczyli gdzie indzie, to naszą szkołę weźmiemy za mordę i będzie tworzyć nowy zwarty naród...k.r.a. To już było
  2021-09-01 08:19:35 [46.204.19.*] id:1619818  
  arta26: Napisał postów [1478], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Taaaa qurva, kaczor będzie uczył jak kota karmic

  Nick:
  Treść:
  2021-09-01 04:51:33 [94.254.185.*] id:1619806  
  tippmann: Napisał postów [6809], status [VIP] Reputacja
  8 *

  Nick:
  Treść: