• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3716
    • Dodano: 2021-08-28 / 13:41
    • Komentarzy: 3

    Zakwit sinic w Jeziorze Średnim w Turawie. Obowiązuje zakaz kąpieli

    (Fot. Archiwum)

    Jak informuje opolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, w Jeziorze Średnim w Turawie woda nie nadaje się do kąpieli. Podobna sytuacja jest w skorochowskiej Akwa Marinie.


    Sinice co roku psują wakacje wielu miłośnikom kąpieli zarówno morskich, jak i w jeziorach. Opolski Sanepid poinformował o jakości wody w kąpieliskach na terenie województwa opolskiego. Niestety, z kąpielą muszą pożegnać się użytkownicy Jeziora Średniego w Turawie oraz, po raz kolejny - nyskiej Akwa Mariny.

    Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że nie należy korzystać z kąpieli podczas zakwitu sinic, ponieważ może to spowodować ujemne skutki zdrowotne.

    Na zakwit sinic mają wpływ trzy czynniki: wysoka temperatura, delikatne falowanie wody, a także dostęp do azotanów i fosforanów przyspieszających proces rozmnażania. Toksyny wytwarzane przez sinice mogą doprowadzić do zatrucia. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o kontakt fizyczny, ale również powietrzny. Gdy nawdychamy się powietrza unoszącego się nad kąpieliskiem, na którym doszło do zakwitu sinic, możemy poważnie się zatruć.

    W przypadku wystąpienia niepokojących objawów (np. żołądkowo-jelitowych, trudności z oddychaniem, wysypki) należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

    Związki trujące wytwarzane przez sinice mogą poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne. Wszystko jednak jest uzależnione od toksyn. Hepatoksyny oddziałują zwłaszcza na wątrobę - uszkadzają one komórki tego organu. Ponadto został stwierdzony ich negatywny wpływ na nerki. Neurotoksyny z kolei oddziałują na układ nerwowy. Mogą one doprowadzić do porażenia mięśni, a w rezultacie do uduszenia, będącego skutkiem niewydolności oddechowej. Z kolei dermatotoksyny niekorzystnie wpływają na skórę. Po zetknięciu z nimi mogą pojawić się takie objawy, jak swędzenie, pieczenie, wysypka bądź rumień.

    Istnieją jednak także takie sinice, które nie produkują toksyn. Do takowych zalicza się tak zwane algi niebieskie, czyli niektóre gatunki z rodzaju Spirulina. Mają one właściwości przeciwutleniające i łagodzące stany zapalne, w związku z czym w niektórych zakątkach świata są elementem lokalnej diety.

    W przypadku zmian jakości wody w kąpieliskach w sezonie będą wydawane stosowne komunikaty.
    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-08-30 11:33:23 [83.26.46.*] id:1619624  
    urzad skarbowy: Napisał postów [686], status [rozpisany/na] Reputacja
    Rozumiem że duże jest zaszczane przez mieszkańców ale średnie

    Nick:
    Treść:
    2021-08-29 09:02:01 [89.64.37.*] id:1619596  
    SekO: Napisał postów [886], status [stały bywalec] Reputacja
    Ludzie i tak się kąpią, gdyż wiadomo, że ludność tych okolic jest nietykalna pod każdym względem :D

    Nick:
    Treść:
    2021-08-28 21:56:52 [37.248.211.*] id:1619585  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Areator już nie działa?

    Nick:
    Treść: