• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2004
    • Dodano: 2021-08-17 / 10:00
    • Komentarzy: 0

    Za chwilę rozpoczynamy rok szkolny. Uwaga! Zmieniły się lektury szkolne

    (Fot. Archiwum)

    Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało niespełna dwa tygodnie, tymczasem od poniedziałku 16 sierpnia oficjalnie zmienia się nie tylko lista lektur. Zmienia się też rozporządzenie dotyczące przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie".


    Zmiany w wykazie lektur, dodanie podstawy programowej z przedmiotu historia tańca, zmiana sposobu realizowania zajęć przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie to najważniejsze kwestie ujęte w rozporządzeniach podpisanych przez Ministra Edukacji i Nauki.

    Warunki i sposób realizacji przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. - Zmiana obowiązująca od 1 września 2021 r. polega na wykreśleniu zalecenia realizacji zajęć wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej. Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy jak mają inni nauczyciele - czytamy w komunikacie MEN.

    Zajęcia WDŻ są obligatoryjne z mocy rozporządzenia do realizacji w szkołach. Rodzice mogą jednak zdecydować o uczestnictwie dziecka w tych zajęciach.

    Zmieniony wykaz lektur będzie obowiązywał od 1 września 2021 r. na wszystkich etapach kształcenia, tj.: w klasach I-III szkoły podstawowej, w klasach IV-VI oraz VII i VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych.

    - Zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej - propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników) - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

    Z listy lektur do klas I-III ministerstwo usunęło książki: "Zaczarowana zagroda" (Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz,), "Oto jest Kasia" (Mira Jaworczakowa), "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" (Leszek Kołakowski) oraz "Sposób na Elfa" (Marcin Pałasz). Dołożono za to, jako propozycje do wspólnego czytania: "Wścibscy" (Dorota Gellner), "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" (Julita Grodek), "Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca" (Tom Justyniarski), "Lilek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" (Piotr Kordyasz), "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata" (Zofia Kossak-Szczucka), "Piaskowy Wilk" (Åsa Lind) oraz "Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych" (Aleksandra i Daniel Mizielińscy).

    W klasach 4-6 dzieci nie będą już czytać "Winnetou" Karola Maya, a wspomniana książka Kosika została przeniesiona z listy lektur obowiązkowych do uzupełniających. Do tej drugiej listy dodano szereg tytułów: "Pinokio" (Carlo Collodi), "Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu" (John Flanagan), "Rzeka" (Emilia Kiereś), "Toposy i Lupus" (Zofia Kossak-Szczucka), "Klechdy sezamowe" (Bolesław Leśmian), "Kubuś Puchatek" (Alan Aleksander Milne), "Tecumseh" (Longin Jan Okoń), "Słoń Birara" (Ferdynand Antoni Ossendowski), "Czerwona kartka dla Sprężyny" (Jacek Podsiadło), "Posłaniec króla" (Louis de Wohl).

    W klasach 7-8 nastolatkowie nie będą już czytać książki Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów", która dotąd znajdowała się na liście lektur obowiązkowych. Na tej liście znajdą się za to: Lloyd Cassel Douglas - "Wielki Rybak", Zofia Kossak-Szczucka - "Bursztyny" (wybrane opowiadanie), André Frossard - "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II", Bolesław Prus "Placówka", Henryk Sienkiewicz - "Sąd Ozyrysa", Nicolas Sparks - "Jesienna miłość".

    Na tej liście będzie też Melchior Wańkowicz i jego "Ziele na kraterze", którego fragmenty były dotąd lekturą obowiązkową. Za to fragmentu "Przekroczyć próg nadziei" Jana Pawła II zostały przeniesione z wykazu lektur uzupełniających w szkołach podstawowych do wykazu lektur uzupełniających, ale w zakresie rozszerzonym w liceach ogólnokształcących i technikach.

    Licealiści nie będą już czytać obowiązkowo wierszy Marcina Świetlickiego, a ci, którzy wybrali język polski na poziomie rozszerzonym, nie będą już obawiać następujących pozycji: Jan Parandowski - "Mitologia, część II Rzym', François Villon - "Wielki testament" , Piotr Skarga - "Żywoty świętych".

    W szkołach ponadpodstawowych do listy lektur uzupełniających minister dopisał aż 10 pozycji: "Kronika Książąt Polskich" w opracowaniu Jerzego Wojtczak-Szyszkowskiego, Juliusz Słowacki - "Listy do Matki" (fragmenty), Henryk Sienkiewicz - "Listy z podróży do Ameryki "(fragmenty), Stefan Żeromski - "Ludzie bezdomni", wybór wierszy Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego, Witold Pilecki - "Raport Witolda", Wiesław Kielar - "Anus mundi", Zofia Kossak-Szczucka - "Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917-1919", wybrane opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, a także John Ronald Reuel Tolkien i jego "Władca pierścieni. Drużyna pierścienia".

    Na poziomie rozszerzonym wśród lektur uzupełniających znajdą się dodatkowo: Zofia Kossak-Szczucka - "Błogosławiona wina", Ferdynand Antoni Ossendowski - "Mocni ludzie; Ludzie, zwierzęta, bogowie", Krystyna Lubieniecka-Baraniak - "Gdy brat staje się katem", Jan Paweł II - "Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty), "Tryptyk rzymski", "Pamięć i tożsamość" (fragmenty), "Fides et ratio" (fragmenty), Karol Wojtyła - "Przed sklepem jubilera", Stefan Wyszyński - "Zapiski więzienne" oraz Paweł Zuchniewicz - "Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim".
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".