• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1380
  • Dodano: 2021-08-14 / 17:48
  • Komentarzy: 0

  Sprawdź skład kremu do opalania. Ten składnik jest rakotwórczy!

  Sprawdź skład kremu do opalania. Ten składnik jest rakotwórczy!
  Przed nami jeszcze sporo ciepłych dni. Tym, którzy zamierzają skorzystać z ładnej pogody i wybrać się na opalanie, polecamy zapoznanie się ze składem używanego kremu z filtrem UV. Okazuje się, że niektóre z dostępnych na rynku kosmetyków, mogą zawierać rakotwórczy składnik.

  Niebezpieczna substancja

  Naukowcy z Uniwersytetu Sorbońskiego, we współpracy z amerykańskimi kolegami, przeprowadzili badania nad obecnością w kremach z filtrem benzofenonu. Jest to rakotwórcza substancja, która powstaje w procesie rozkładu oktokrylenu, będącego jednym ze składników kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV. Obserwacja próbek kremów potwierdziła też przypuszczenia ekspertów, że poziom niebezpiecznej dla zdrowia substancji gwałtownie wzrasta wraz z wiekiem produktu.

  "Społeczność naukowa i przemysł kosmetyczny powszechnie zgadzają się, że zarówno oktokrylen, jak i benzofenon są łatwo wchłaniane przez skórę. W związku z tym oktokrylen nie spełnia już kryteriów bezpieczeństwa US FDA [amerykańską Agencję Żywności i Leków - przyp. red.]." - czytamy w publikacji uniwersytetu.

  Jakie niebezpieczeństwo powoduje benzofenon?

  Substancja ta w niektórych krajach jest zakazana ze względu na zagrożenie, jakie niesie dla zdrowia. Badania wykazały, że może powodować raka wątroby oraz chłoniaka. W obecności światła przyspiesza też proces uszkadzania DNA, co w konsekwencji może powodować nowotwory skóry. Oprócz właściwości rakotwórczych, benzofenon zaburza również gospodarkę hormonalną organizmu, skutecznie obniżając czynność tarczycy. Niepokojące są również doniesienia naukowców o negatywnym wpływie składnika na rozrodczość. Może powodować opóźniony rozwój jąder oraz deformować żeńskie narządy rozrodcze.

  Chcą zakazania oktokrylenu

  Badacze z Uniwersytetu Sorbońskiego uważają, że wyniki przeprowadzonych przez nich analiz na temat produktów zawierających oktokrylen, są kolejnym dowodem i wystarczającym powodem, aby ograniczyć jego stosowanie.

  "Nasze wyniki przemawiają za wdrożeniem przepisów opartych na zasadzie ostrożności w celu ochrony zdrowia publicznego i środowiska." - wyjaśniają.

  Komitet Naukowy UE ds. Bezpieczeństwa Konsumentów aktualnie ocenia ryzyko związane z działaniem składnika. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie on całkowicie zakazany w produkcji kosmetyków przeciwsłonecznych. Zanim jednak poznamy opinię specjalistów, możemy samodzielnie sprawdzić skład kremu, którego używamy do opalania. Dla własnego bezpieczeństwa warto zrezygnować z tych, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

  News4Media, fot.: iStock
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".