• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1985
  • Dodano: 2021-08-06 / 07:18
  • Komentarzy: 2

  Możliwy problem z wypłatą rent i emerytur. Pracownicy ZUS stawiają warunki

  Możliwy problem z wypłatą rent i emerytur. Pracownicy ZUS stawiają warunki
  Mówią o strajku, a to z kolei może sprawić, że nie będzie miał kto wypłacać świadczeń emerytom i rencistom. Związkowcy z ZUS mają listę 12 żądań, a kierownictwo instytucji już odpowiada, że wszystkich spełnić nie może.

  "Informujemy, iż w przypadku niespełnienia powyższych żądań po upływie 14 dni od dnia rozpoczęcia sporu zbiorowego, ZZP ZUS zastrzega prawo do zorganizowania strajku, w tym strajku ostrzegawczego." - to tylko fragment pisma, jakie działające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych związki zawodowe wysłały do prezes tej instytucji. Mają na myśli 12 postulatów, a jak dodaje portal Business Insider, pracownicy grożą odejściem od biurek i "wstrzymaniem wypłacania świadczeń".

  Pieniądze i słuchawki

  Głównym z żądań jest podwyższenie od 1 września wynagrodzeń zasadniczych wszystkim pracownikom o co najmniej 1 tys. zł brutto na etat. Innym postulatem jest wyposażenie stanowisk pracy w sprzęt poprawiający komfort pracy. Chodzi tu o m.in. słuchawki, mikrofony, kamery, laptopy (o przekątnej ekranu min. 15,6 cali), odpowiednią liczbę skanerów. Protestujący chcą także przestrzegania realizacji planów urlopów oraz wprowadzenia, w porozumieniu ze związkowcami, wytycznych co do organizacji pracy w czasie upałów.

  Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS, informuje, że kierownictwo instytucji już odpowiedziało związkom i zaprosiło pracowników na rozmowy. Rzecznik przyznał jednocześnie, że nie może zrealizować wszystkich postulatów. Niektóre z tych spraw reguluje kodeks pracy i inne przepisy. "Należy pamiętać także, że zarząd może poruszać się tylko w ramach tego budżetu, który otrzymuje, zgodnie ze środkami przyznanymi w ustawie budżetowej uchwalonej przez parlament." - wyjaśnia Żebrowski.

  Podał także, że w ciągu ostatnich czterech lat w ZUS przeprowadzono podwyżki wynagrodzeń. "Jest to wyraz uznania dla sprawnej i efektywnej realizacji zadań przez pracowników ZUS. Od roku 2016 fundusz wynagrodzeń wzrósł o prawie 1 mld zł, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost przeciętnego wynagrodzenia całkowitego do kwoty 5844 zł w 2020 r. Jest to poziom wyższy od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w 2020 r. o 434 zł." - wskazuje rzecznik.

  News4Media, fot.: iStock
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-08-07 23:56:37 [185.238.122.*] id:1617845  
  mixer2001: Napisała postów [161], status [wyjadacz] Reputacja
  Zwolnić i zatrudnić nowych, którym chce się pracować....

  Nick:
  Treść:
  2021-08-06 10:22:22 [89.64.40.*] id:1617750  
  Demotywator: Napisał postów [34251], status [VIP] Reputacja
  Nic tym nie leniom nie dawać...z wiecznym fochem i łaską...zapominają że człowiek to ich klient a nie zło konieczne...i obsługa w zusie musi się poprawić a nie każdy tam idzie bardziej wk........ny jak do lekarza...BASTA

  Nick:
  Treść: