• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1191
  • Dodano: 2021-07-28 / 10:10
  • Komentarzy: 2

  Starostwo Powiatowe w Opolu przeznaczyło 100 tys. zł na ratowanie zabytków

  Starostwo Powiatowe w Opolu przeznaczyło 100 tys. zł na ratowanie zabytków

  (Fot. Starostwo Powiatowe w Opolu)

  Kwotę 100 tysięcy złotych Starostwo Powiatowe w Opolu przeznaczy na dotacje do prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.  - Przywróciliśmy dotacje do ratowania zabytków i w tym roku przeznaczyliśmy na ten cel 100 tys. zł - mówi starosta Henryk Lakwa. Są to dotacje do prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.

  W ubiegłym roku pieniądze przeznaczone na ochronę zabytków zostały przesunięte do puli 1,2 mln zł wyasygnowanej przez radnych na walkę z pandemią, czyli między innymi zakup aparatury medycznej dla szpitali i środków ochronnych dla placówek medycznych, pomocy społecznej oraz instytucji i służb z tzw, pierwszej linii.

  W tym roku przyznane zostały trzy dotacje, dla:

  - Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Zimnicach Wielkich ul. Opolska 37, 46-061 Zimnice Wielkie, na prace przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków związane z "Konserwacją obrazu św. Rocha z I poł. XIX w." w kwocie 5.415,00 zł;

  - Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach, ul. Stawowa 2, 46-046 Bierdzany, na prace przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków związane z "Fumigacją - gazowanie drewnianego zabytkowego kościoła w Bierdzanach" w kwocie 27.025,00 zł;

  - Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Jerzego w Prószkowie, ul. Rynek 19, 46-060 Prószków, na prace przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków związane z "Pracami konserwatorskimi przy polichromowanym i złoconym ołtarzu z kaplicy bocznej kościoła p.w. św. Jerzego w Prószkowie" w kwocie 67.560,00 zł.

  - Chcemy przeprowadzić renowację bocznej kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej - informuje ks. Piotr Spałek proboszcz parafii w Prószkowie. -- W tej chwili zdemontowany już jest ołtarz drewniany i przekazany do konserwacji. Przy okazji odkryliśmy pod tynkiem jakieś stare freski. Nasze fundusze pochodzą głównie z ofiar wiernych ale ponieważ konserwacja jest kosztowna zabiegamy o dofinansowania z różnych innych źródeł - ze starostwa czy ministerstwa kultury. Zdarzają się także prywatni sponsorzy. Prószków ma swą bogatą historię - związana jest ona ściśle z kościołem, który wybudowano w XVII wieku i wymaga troskliwej opieki - podkreśla proboszcz.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-07-28 18:07:49 [46.204.19.*] id:1617150  
  Luzi: Napisał postów [969], status [stały bywalec] Reputacja
  Jak zwykle klechy dostaną kasę, jakby świeckich zabytków brakowało....

  Nick:
  Treść:
  2021-07-28 11:33:34 [31.60.77.*] id:1617116  
  liberty: Napisał postów [3680], status [Szycha] Reputacja
  Starostwo ratujcie kaplice na cmentarzu na Wrocławskiej...Jakim prawem ratusz sprzedał kaplice?! Niedługo będą groby sprzedawać?!

  Nick:
  Treść: