• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1355
    • Dodano: 2021-07-27 / 07:31
    • Komentarzy: 1

    Naukowcy z politechniki otrzymali do testów nowoczesną kamerę akustyczną

    (Fot. Politechnika Opolska)

    Wartą ok. 20 tysięcy euro kamerę akustyczną, która dopiero weszła na rynek, testują naukowcy z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Sprzęt przekazała firma EuroPro Group doceniając doświadczenia naukowców w badaniu wyładowań niezupełnych.


    Kamera ultradźwiękowa FLIR Si124 to urządzenie, które pomaga w szybkim lokalizowaniu wycieków sprężonego powietrza lub innych gazów oraz wyładowań niezupełnych - ulotów, wyładowań łukowych, koronowych czy luzów mechanicznych. Jednoręczna konstrukcja może pomoc rozwiązać problem do 10 razy szybciej niż tradycyjne metody. Wyposażona w 124 mikrofony kamera Si124 prezentuje precyzyjnie obraz akustyczny nawet w głośnym środowisku przemysłowym.

    - Badania wyładowań niezupełnych, które przeprowadzaliśmy do tej pory, cały czas wymagały kontaktu z urządzeniem. Teraz możemy to robić zdalnie, bez konieczności dotykania urządzenia. Kamera umożliwia bardzo zaawansowaną analizę sygnałów, ma wbudowany program, który pozwala na rozróżnianie sygnałów akustycznych pochodzących od wyładowań niezupełnych. Tej zaawansowanej technologii jeszcze do niedawna nie było - mówi prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, który otrzymał do testowania nowoczesną kamerę. Sprzęt wart ok. 20 tys. euro jest na rynku dopiero od trzech miesięcy.

    - Urządzenia energetyczne nie są diagnozowane w wystarczającym stopniu, to urządzenie może to zmienić. Postanowiliśmy wypożyczyć kamerę naukowcom z Politechniki Opolskiej ze względu na ich doświadczenie i osiągnięcia w tym obszarze. Chcemy, żeby przetestowali, ale także wykorzystali w celach naukowych możliwości tego urządzenia - informuje Renata Gonet, właścicielka firmy EuroPro Group z Dzierżoniowa, która zapowiada, że to dopiero początek szerszej współpracy z politechniką.

    - Pierwsze testy już wskazują, że kamera ta na pewno przyczyni się do rozwoju naszych dotychczasowych badań w zakresie wyładowań niezupełnych metodą emisji akustycznej. Robiliśmy badania porównawcze kamerą i metodami, które stosujemy w laboratorium - wylicza prof. Andrzej Cichoń.

    - Wypożyczenie sprzętu do testowania, wartego 20 tysięcy euro, wskazuje jak bardzo przemysł ceni sobie wskazówki i opinie naukowców Politechniki Opolskiej. Wymiana doświadczeń z przemysłem, współpraca polegająca na wspólnych badaniach naukowych czy przy realizacji projektów to jeden z priorytetów uczelni - podkreśla Magdalena Filipek, dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Opolskiej.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-07-27 08:23:09 [88.199.172.*] id:1616981  
    24mikol: Napisał postów [1351], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Kiedyś opisywaliście kamerę o niezwykłej rozdzielczości, którą otrzymała opolska drogówka. Raz widziałem ustawioną przy Sosnkowskiego i.... słuch o tej sensacji zaginął.

    Nick:
    Treść: