• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1647
  • Dodano: 2021-07-27 / 08:55
  • Komentarzy: 0

  Piękna panorama Opola powstaje na murze przed Zamkiem Górnym

  Piękna panorama Opola powstaje na murze przed Zamkiem Górnym
   <i>(Fot. Pav)</i>

  (Fot. Pav)

  Projekt, w ramach którego zamek zyska nowe wyposażenie, mural przed wejściem oraz możliwość wirtualnego zwiedzania Zamku Górnego realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, jego wartość to ponad 313 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie unijne to ponad 250 tysięcy złotych.


  Wykonanie muralu jest jednym z wielu działań realizowanych w ramach Projektu: "Zakup wyposażenia na potrzeby Zamku Górnego w Opolu wraz z realizacją działań edukacyjnych i informacyjnych" realizowanych w ramach RPO WO 2014 - 2020.

  Artyści, którzy wykonują mural na murze Zamku Górnego w Opolu inspirują się grafiką umieszczoną w książce pt. Zeitgeschichte der Staedte Schlesiens (Historia współczesna miast Śląska). Widok miasta został wykonany ze wzgórza Moritza - obecnie już nieistniejącego, zniwelowanego na potrzeby Cementowni "Odra", która powstała na przyległym terenie. Miasto jest zatem widoczne od strony północnej. Można jeszcze na niej zauważyć mury miejskie oraz wypełnioną wodą fosę.

  Zamek Górny to piękna wizytówka naszego miasta. Warto dodać, że od kwietnia zamku strzeże pomnik Władysława II - księcia opolskiego, budowniczego Zamku Górnego oraz fundatora klasztoru paulinów na Jasnej Górze, który pomimo niejednoznaczności swojej biografii, wpisał się na stałe w historię średniowiecznej Polski i Europy. Całość prac nad pomnikiem kosztowała ok. 350 tys. zł. Dzięki temu w stolicy województwa upamiętnionych zostanie trzech najwybitniejszych Piastów opolskich. Kazimierza I Opolskiego podziwiać możemy w rynku, Władysław II Opolski stanie przy swojej dawnej siedzibie, zaś Jan II Dobry znajduje się przed gmachem Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".