• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 969
  • Dodano: 2021-07-15 / 16:46
  • Komentarzy: 0

  Łatwiej będzie odzyskać pieniądze - lepsze przepisy chroniące kupujących mieszkania i domy

  Łatwiej będzie odzyskać pieniądze - lepsze przepisy chroniące kupujących mieszkania i domy
  Deweloper upadł i klient został bez pieniędzy? Dzięki nowemu prawu nie będzie już z tym kłopotów.

  To duża zmiana dla każdego, kto kupuje mieszkanie lub dom. W Dzienniku Ustaw zostały już opublikowane nowe przepisy, chroniące interesy klientów deweloperów. W ich myśl każdy, kto nabywa lokal mieszkalny w bloku lub gotowy dom, zyska nowe prawa.
  "Dzięki nowej ustawie deweloperskiej, której inicjatorem był UOKiK, polscy konsumenci decydujący się na zakup nowego mieszkania nie będą obawiać się utraty zainwestowanych środków. Przepisy gwarantują pełne bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy, zarówno gdy upadnie deweloper, jak i bank kredytujący zakup nieruchomości, bądź gdy deweloper nie przeniesie własności lokalu w terminie określonym w umowie czy nie usunie wad istotnych w ustalonych terminach." - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodaje również: "Nowe rozwiązania, w tym powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, zwiększą bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami na rynku pierwotnym oraz zaufanie konsumentów do deweloperów i oferowanych przez nich usług".

  Pieniądze do zwrotu

  Chodzi dokładnie o fakt, że przepisy regulują takie kwestie, jak usuwanie wad na koszt dewelopera i dają klientom prawo odstąpienia od umowy przy jednoczesnym zwrocie wpłaconych pieniędzy. Ustawa przewiduje także ustanowienie wspomnianego Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego zwracane będą środki wpłacone przez osoby kupujące mieszkanie lub dom w przypadku upadłości dewelopera albo banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy.

  Kiedy zmiany wejdą w życie, deweloperzy będą wpłacali pieniądze na DFG, a właśnie z tych środków klienci mogą odzyskać środki, gdy np. firma budująca blok upadnie. "Informacja o tym, czy nabywany dom lub mieszkanie podlega ochronie DFG, będzie musiała się znaleźć w prospekcie informacyjnym, stanowiącym integralną część umowy deweloperskiej lub rezerwacyjnej. Deweloper będzie także musiał poinformować, czy sprzedawany lokal spełnia wszystkie prawem przewidziane przesłanki do nazwania go mieszkaniem." - informuje UOKiK.

  Jaka wada

  Co ważne, pieniądze zostaną wypłacone niemal natychmiastowo i będzie to możliwe także w przypadku, gdy firma stawiająca budynek zaprzestanie budowy. Pieniądze będzie można także odzyskać w sytuacji, gdy w lokalu wykryto "wadę istotną" i nie zostanie ona wyeliminowana. Jeden z zapisów ustawy wskazuje także, że jeżeli taka wada zostanie wykryta już po podpisaniu protokołu odbioru lokalu, to też będzie można zgłosić ten fakt deweloperowi do usunięcia. Trzeba jednak pamiętać, że "wadę istotną" musi określić rzeczoznawca. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2022 roku.

  News4Media, fot.: iStock
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".