• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1938
  • Dodano: 2021-07-08 / 09:20
  • Komentarzy: 0

  Możliwe burze z gradem. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia

  (Fot. Archiwum)

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydal ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województwa opolskiego o możliwym wystąpieniu burz i towarzyszącego im gradu. Zabezpieczmy swoje domy i balkony.  Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie
  do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami zjawiskom pogodowym może towarzyszyć grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 08:00 w czwartek 8 lipca do godziny 23.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz oszacowano na 80 procent.

  Pamiętajmy, że podczas burzy nie należy zbliżać się do urządzeń elektrycznych i metalowych, najlepiej pozostać z dala od oszklonych okien, sufitów lub drzwi. Zwierzęta hodowlane najlepiej pozostawić zamknięte, a wszelkie zbędne urządzenia elektryczne oraz anteny najlepiej odłączyć od prądu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie podwórka i balkonu, by nie pozostały tam przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie dla innych osób (parasole, krzesła plastikowe, stoły, doniczki).

  Gdy przebywamy na otwartej przestrzeni unikajmy wysokich drzew, masztów, latarni, a także nie powinniśmy przebywać w pobliżu trakcji kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia.

  Podróż samochodem

  Jeśli znajdziesz się w środku burzy, podróżując samochodem, koniecznie w nim zostań. Pojazd jest najbezpieczniejszym schronieniem, ale należy pamiętać, aby nie dotykać metalowych elementów wyposażenia. Energia z pioruna uderzającego w karoserię nie przenika do środka samochodu, ale przechodzi po jego powierzchni, aż do ziemi, dlatego osoby znajdujące się w środku są chronione przez konstrukcję pojazdu. Takie działanie zostało udowodnione w 1836 r. przez Michaela Faradaya, który zbudował metalową klatkę, za pomocą której demonstrował prawa elektrostatyki. Warto pamiętać, aby samochód był ustawiony z daleka od drzew i słupów, które mogłyby przygnieść go w wyniku silnego wiatru.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".