• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 954
  • Dodano: 2021-07-01 / 16:25
  • Komentarzy: 2

  Rewolucja w strukturach PiS. W niedzielę wybory

  Rewolucja w strukturach PiS. W niedzielę wybory

  (Fot. Archiwum)

  W niedzielę na kongresie Prawa i Sprawiedliwości mają paść zapowiedzi zmian w partii. Odczują je nie tylko posłowie i senatorowie, ale też regionalni politycy.

  Wybory władz w PiS wyglądają tak, że najpierw wskazuje się prezesa partii, a następnie odbywają się zjazdy okręgowe, powiatowe, gminne. Na tych niższych szczeblach partyjnych zawsze głosowania wygrywają kandydaci rekomendowani przez prezesa. Ten polityczny maraton zacznie się w niedzielę podczas kongresu PiS w Warszawie. Zostanie na nim wybrany prezes, a dzień później wiceprezesi ugrupowania.

  Według nieoficjalnych informacji przekazywanych przez polityków PiS sobotni kongres wprowadzi wiele zmian w ugrupowaniu. Jeden z posłów ujawnia: "Spodziewam się, np. Krzysztof Sobolewski otrzyma szersze uprawnienia i to on będzie bezpośrednio nadzorował pracę w okręgach PiS"
  Liderem partii ma nadal pozostać Jarosław Kaczyński, ale już na niższych szczeblach mają zajść zmiany. Teraz wiceprezesami są: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński, a miałby do nich dołączyć Mateusz Morawiecki. Funkcję - jak nieoficjalnie wiadomo - ma stracić Szydło, a zastąpi ją Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Nowością ma być powołanie Sekretarza Generalnego, którym najpewniej zostanie zaufany człowiek Kaczyńskiego, Krzysztof Sobolewski.

  Jednak prawdziwa rewolucja ma zajść w tzw. "terenie". Dziś partia jest podzielona na 41 struktur okręgowych. Centrala PiS chce, aby było ich 95 i generalnie ma to odpowiadać podziałowi Polski na okręgi wyborcze do Senatu. Tych jest 100, ale nowy model zarządzania PiS nie zakłada zmian w Warszawie czy Krakowie. To wszystko oznacza, że członkowie partii będą wybierać większą liczbę lokalnych liderów. Dla przykładu - dziś województwo lubelskie to dwa okręgi: lubelski i chełmsko-zamojski, a jeżeli dojdzie do nowego podziału, to okręgów będzie aż sześć, z czego sam Lublin stanie się osobną strukturą.
  I to nie jest jedyna zmiana, bo według przecieków do mediów, jeżeli ktoś zostanie wybrany na przewodniczącego okręgu, nie będzie mógł startować w wyborach parlamentarnych.

  Co za tym wszystkim stoi? Jarosław Kaczyński chce "skończyć z lokalnymi baronami". Chciałby zaktywizować członków partii do działania, a "nowa krew", czyli nowi liderzy, którzy w dużym okręgu nie mieli szans na przebicie się, mają taką okazję dostać.

  News4Media
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-07-01 23:31:10 [5.173.114.*] id:1615189  
  tippmann: Napisał postów [6719], status [VIP] Reputacja
  jednym słowem BURDEL

  Nick:
  Treść:
  2021-07-01 17:22:22 [31.60.44.*] id:1615159  
  Polpha: Napisał postów [8397], status [VIP] Reputacja
  Mniej niż zera

  Nick:
  Treść: