• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 7335
  • Dodano: 2021-06-30 / 19:41
  • Komentarzy: 0

  Dzieci po raz 9. budują samodzielnie kolorowe miasteczko. Trwa półkolonia w Raszowej

  Od poniedziałku w Raszowej koło Opola słychać hałas typowy dla placu budowy. Dzieci ze szkół podstawowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Liberis Silesiae z Raszowej, budują swoje Mini Miasto.


  Mini Miasto w Raszowej powstaje już po raz 9. Kolorowe mini miasteczko z prawdziwego zdarzenia ma swoje dzielnice, ratusz, szpital i laboratorium. To efekt kilkudniowej pracy ponad setki dzieci wieku wczesnoszkolnym. Dzieciaki mają czas do piątku na ukończenie miasta, a w międzyczasie uczą się samodzielności.

  Opiekunowie zgodnie podkreślają, że to nie jest zwykła zabawa, ale prawdziwy wstęp do dorosłości. Dzieci biorące udział w projekcie muszą najpierw zdobyć pozwolenie na budowę w miasteczkowym ratuszu, wyrobić dowód, czy zgłosić nieprawidłowości. Następnie mieszkańcy mini miasta muszą wykazać się swoją kreatywnością. Nad wszystkim czuwa profesjonalny nadzór budowlany. Oprócz domków, sklepików i pojazdów, w miasteczku funkcjonuje szpital, laboratorium i ratusz.

  - Półkolonia odbywa się po raz 9. W tym roku na mieście gościmy 110 dzieci, z czego bardzo się cieszymy. Zainteresowanie było dużo większe, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników. Do tego miasteczka mają dostęp tylko dzieci i opiekunowie, a rodzice nie mają prawa wejścia. Dzieci tutaj mogą działać samodzielnie, nie ma tutaj nikogo, kto ich blokuje więc działają od początku do końca samodzielnie. Poznają zawody, dorosłe życie i rozwijają swoje kompetencje - mówi Sabina Prokop, organizator miasteczka.

  W ramach półkolonii odbywają się też warsztaty kreatywne czy zajęcia w laboratorium. W obszarze życia codziennego dzieci uczą się demokracji. - Nie ma tutaj ani prezydenta, ani burmistrza. Dzieci wspólnie decydują, co jest dobre. W ratuszu zgłasza się pozwolenie na budowę, chęć przeniesienia do innego obszaru czy wyrabia się niezbędne dokumenty. Mamy też szpital, gdzie uczymy się pierwszej pomocy, ale też pomagamy w różnych przypadkach - słyszymy.

  Mini Miasto będzie gotowe już w piątek. Wtedy też zakończy się półkolonia. Część domków wróci z ich twórcami do rodzinnych ogródków, ale organizatorzy nie wykluczają, że unikatowe dzieła mogą znaleźć się np. na licytacjach charytatywnych. Materiały budowlane, farby i sportowe atrakcje zapewnili sponsorzy. Przed rozpoczęciem roku szkolnego boisko przy szkole w Raszowej zostanie uprzątnięte.

  Zdjęcie (1/88)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".