Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu powstał 19 czerwca 2017 r. z przekształcenia PS ZOZ Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. PS ZOZ Wojewódzkie Centrum Medyczne działało od czerwca 1991 r. Początkowo Jednostka funkcjonowała jako Szpital Wojewódzki, natomiast w sierpniu 1997 r. została przekształcona w Wojewódzkie Centrum Medyczne. Kolejna zmiana formy prawnej nastąpiła w 1998 r., wówczas Wojewódzkie Centrum Medyczne uzyskało status publicznego samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej. Przez 20 lat działalności Wojewódzkie Centrum Medyczne wielokrotnie reorganizowano, zarówno łącząc Jednostkę z innymi szpitalami, jak i wyłączając odrębne ośrodki medyczne.
- Przez 30 lat szpital podlegał trzem podmiotom tworzącym. Trzykrotnie zmieniła się też jego nazwa. Przez te lata ogrom osób korzystał z pomocy szpitala. Przez ostatnie lata bardzo dynamicznego rozwoju szpitala wiele rzeczy się zmieniło - mówi dyrektor szpitala Dariusz Madera.
- Współtworzymy historie szpitala jako Uniwersyteckiego od 4 lat. W 2017 roku był to przełomowy moment, moment formowania się kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim. Tu nie chodzi tylko o szyld USK, za tym przemawia poprawa jakości usług, a także profesjonalne kształcenie studentów, przyszłych lekarzy - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego i podkreśla, że przez te lata szpital zyskał mnóstwo wyremontowanych oddziałów oraz nowy SOR.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny pełni istotna rolę w strategii rozwoju Uniwersytetu Opolskiego. - Najważniejsza rola rozwoju to rozwój badań kluczowych i dydaktyki, a także rozwój roli projektowej i znaczeniu strategicznym nie tylko dla szpitala, ale całego regionu - słyszmy.
Andrzej Kucharski, dr nauk medycznych wspomina, jak zmieniał się szpital na przestrzeni lat.
- Historia 30 lat to nie tylko zmiana nazwy, ale również zmiana zarządu, usług. Przez te lata stawiano na oddziały i przychodnie specjalistyczne. W roku 95 zaczęliśmy otwierać nowe oddziały szpitalne, nowoczesny blok operacyjny. Rok później powstały oddziały dla dzieci młodszych i starszych - mówi.