• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 812
    • Dodano: 2021-06-14 / 09:00
    • Komentarzy: 0

    Czym karmić małego kota?

    Wielu opiekunów zastanawia się, w jaki sposób zaplanować karmienie małego kota, aby stworzyć mu optymalne warunki rozwoju. Na prawidłowe żywienie czworonoga składają się: liczba posiłków, porcjowanie zgodne z zapotrzebowaniem organizmu, a przede wszystkim wybór właściwego pożywienia. Warto zaopatrzyć się w podstawową wiedzę na ten temat.


    Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym karmić małego kota, sprawdź porady Whiskas?!


    Co jedzą małe koty? Porady żywieniowe


    Karmienie kociąt tuż po odsadzeniu ich od matki powinno przebiegać w sposób przemyślany z uwzględnieniem potrzeb ich organizmów oraz reakcji czworonogów na zmianę diety. Przyzwyczajanie młodych do spożywania pokarmów stałych należy przeprowadzać stopniowo, tak aby nie wywołać u nich stresu.


    Tym, co je mały kot w początkowym okresie swojego życia, jest oczywiście mleko matki. Zdolność organizmu zwierzęcia do trawienia laktozy (czyli zawartego w pokarmie kotki cukru) dość szybko jednak zanika, co skutkuje koniecznością zmiany diety. Wprowadzanie pokarmów stałych do jadłospisu czworonoga powinno rozpocząć się już około 3. lub 4. tygodnia po jego narodzinach. Na początku warto podawać kocięciu papki, które łatwo będzie mu polizać i przełknąć. Dopiero w dalszej kolejności możemy zacząć przyzwyczajać pupila do gryzienia coraz większych kawałków gotowego pożywienia. Docelowym sposobem żywienia zdrowego mruczka powinna być dieta mieszana, złożona z pokarmów mokrych i suchych w proporcji 9:1 pod względem masy produktów. Takie zalecenia sformułowali m.in. specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham.


    Bardzo ważnym elementem żywienia jest optymalne nawodnienie organizmu czworonoga. Koty pochodzą od pustynnego przodka i często piją zbyt mało. Dlatego należy zachęcać ulubieńca do tej czynności. W przeciwieństwie do jedzenia świeża i czysta woda powinna być zawsze do jego dyspozycji. Miseczkę z napojem należy ustawić w odległości co najmniej 50 cm od tej z pokarmem.


    Co dać małemu kotu do jedzenia? Na rynku dostępnych jest wiele propozycji pełnoporcjowych pokarmów typu "junior". Zawierają one optymalne dla rozwijającego się organizmu ilości składników odżywczych, w tym wapnia i fosforu, które wspomagają wzrost kości i stawów. Jedzenie dla młodych zwierząt dostarcza również większej ilości energii pokarmowej niż ma to miejsce w przypadku pożywienia dla dorosłych kotów. Kocięta potrzebują większej dziennej dawki kalorii (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż osobniki dojrzałe


    Warto pamiętać, że układ pokarmowy młodego kota jest wyjątkowo wrażliwy. Pełnoporcjowe karmy gotowe typu "junior" cechują się wysoką strawnością, dzięki czemu ich stosowanie jest optymalne dla kocięcia. Dodatkowo struktura takiego pożywienia - wielkość suchych granulek czy mięsistych kawałków w galaretce lub sosie - odpowiada rozmiarom niewielkiego pyszczka pupila. Pokarmy gotowe od Whiskas? są także łatwe w przechowywaniu, co sprzyja wygodzie i utrzymywaniu higieny. Wszystko to sprawia, że karmienie małego kota jest przyjemnością zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna.



    Ile razy dziennie karmić małego kota?


    Jak karmić małego kota? Przede wszystkim regularnie. Żołądek młodego mruczka ma niewielką pojemność, przez co zwierzę powinno otrzymywać małe porcje w określonych (najlepiej równych) odstępach czasowych. Szczegółowe zalecenia są zależne od dokładnego wieku kocięcia. Młody kot powinien spożywać:


    - 4-5 posiłków dziennie pomiędzy 3. a 4. tygodniem życia;


    - 5-6 posiłków dziennie pomiędzy 4. a 5. tygodniem życia;


    - 6-7 posiłków dziennie pomiędzy 5. a 8. tygodniem życia;


    - 4-5 posiłków dziennie pomiędzy 8. a 12. tygodniem życia.


    Należy pamiętać, że do około 4. tygodnia życia kocię żywi się wyłącznie mlekiem matki. Od tego wieku papki z pokarmów pełnoporcjowych powinny być mu podawane w niewielkich ilościach pomiędzy tymi karmieniami przez kotkę. Kiedy młode oswoi się z nowym pożywieniem, należy stopniowo zwiększać ilości spożywanego przez niego jedzenia stałego, a zmniejszać udział mleka matki w diecie malucha.


    Nie zaleca się, by mruczek miał stały dostęp do miseczki z jedzeniem. Pozostawiony na powietrzu pokarm wietrzeje i traci atrakcyjny dla zwierzęcia zapach oraz świeżość. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest podawanie czworonogowi niewielkich ilości pożywienia w określonych odstępach czasowych. Sposób porcjowania zależy od rodzaju pokarmu (suchy/ mokry), wieku pupila oraz jego aktualnej i docelowej masy ciała. Aby ustalić wielkość poszczególnych posiłków, możemy posłużyć się tabelami żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych.




    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".