• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 3292
  • Dodano: 2021-06-17 / 19:13
  • Komentarzy: 4

  Oto "najzdrowsze" miasta w Polsce. Najnowszy raport

  Oto "najzdrowsze" miasta w Polsce. Najnowszy raport
  W którym mieście żyje się najzdrowiej i jak to zmierzyć? Badano m.in. dostępność lekarzy, liczbę elektrycznych samochodów, długość buspasów czy politykę wobec smogu. Tak powstał ranking "Zielone miasta".

  "Ranking stworzyliśmy na bazie syntetycznego wskaźnika złożonego z pięciu subindeksów: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna, zdrowie publiczne." - wyjaśniają autorzy zestawienia "Zielone miasta", które zostało przygotowane przez Fundację im. Roberta Schumana oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

  Autorzy raportu, oceniając 66 miast na prawach powiatu, posiłkowali się informacjami z Głównego Urzędu Statystycznego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletynów Informacji Publicznej i dodatkowo mapami stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz danymi, które przekazały same samorządy. Bo właśnie tak szeroki zbiór stanowił podstawę do opracowania raportu.

  Sprawdzano m.in.:
  - liczbę lekarzy i łóżek szpitalnych,
  - liczbę samochodów elektrycznych,
  - działania antysmogowe,
  - łączną długość buspasów,
  - procent powierzchni zielonych.

  Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Lublin, który zawdzięcza to głównie ochronie zdrowia, dostępności do lekarzy i liczbie łóżek przypadającej na tysiąc mieszkańców. Miasto zostało też pochwalone za elektromobilność, a eksperci docenili plany Lublina kwestii promowania aut elektrycznych. "Miasto planuje, że do 2025 r. będzie ich aż 3 tys., czyli około 15 razy więcej niż na koniec 2020 r.".

  Na drugiej pozycji uplasowały się Katowice, które sukces zawdzięczają wygranej w najmniej spodziewanej kategorii, czyli jakości powietrza. "Województwo śląskie regularnie znajduje się w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych regionów, nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie." - piszą autorzy opracowania i wyjaśniają: "Spośród miast posiadających stacje kontroli pyłu zawieszonego Katowice znalazły się w gronie pięciu o największej liczbie dobowych alertów smogowych. Jednak dzięki dobrym rezultatom w pozostałych miernikach, skoncentrowanych na aktywności samorządów - głównie w zakresie wydatków na poprawę jakości powietrza - miastu udało się zdobyć aż 82 punkty, o dwa więcej niż kolejna w tej kategorii Łódź".
  To miasto zostało docenione za wyniki w kategoriach działań na rzecz jakości powietrza (2. miejsce), transportu publicznego (4.) i indywidualnego transportu elektrycznego (4.)

  Pozostałe miejsca:
  - Siedlce,
  - Bydgoszcz,
  - Rzeszów,
  - Warszawa,
  - Białystok,
  - Wrocław,
  -Poznań,
  - Szczecin,
  - Gdańsk,
  - Bielsko-Biała,
  - Kielce,
  - Płock.

  "W rankingu widoczna jest wyraźna zależność pomiędzy rozmiarem miasta a zakresem jego działań - im miasto większe, tym chętniej i skuteczniej angażuje się w rozwój działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska. Różnice występują również w zależności od statusu. Średnia dla miast powiatowych była o blisko 10 punktów niższa niż wojewódzkich, które oprócz efektów skali często korzystają na czynnikach zewnętrznych (strukturalnych, historycznych)." - analizują eksperci i dodają, że np. mieszkańcy mniejszych miast są bardziej nastawieni na ochronę środowiska i to może być sygnałem, że lokalne władze powinny zwiększyć zaangażowanie w zielone inicjatywy.

  News4Media
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-06-17 21:32:59 [89.67.19.*] id:1614320  
  DonPedro69: Napisał postów [6638], status [VIP] Reputacja
  No to mamy przekichane...

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-06-18 13:47:48 [31.60.50.*] id:1614361  
  Polpha: Napisał postów [8294], status [VIP] Reputacja
  ty masz
  2021-06-18 08:31:16 [80.253.213.*] id:1614343  
  SekO: Napisał postów [360], status [pismak] Reputacja
  Jak dla mnie Wrocław bardzo słabo się prezentuje, jeżeli chodzi o tego typu działania... Wycinka drzew na wysokim poziomie, "betonoza postępujaca", przeogromna ilość samochodów (raczej nie elektryków :P ), manifestacje antysmogowe oraz manifestacje mieszkańców niezadowolonych z przeznaczania terenów zielonych pod inwestycje, maja dość często miejsce...

  Nick:
  Treść:
  2021-06-18 08:15:33 [194.29.183.*] id:1614341  
  azam: Napisała postów [553], status [rozpisany/na] Reputacja
  A my nie ???

  Nick:
  Treść: