• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2233
  • Dodano: 2021-06-10 / 14:00
  • Komentarzy: 1

  Garnek zostawiony na gazie postawił na nogi strażaków. Interwencja na Niemodlińskiej

  (Fot. Dżacheć)

  Strażacy interweniowali w budynku mieszkalnym na ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Informacja o wyczuwalnej woni spalenizny wpłynęła do służb ratunkowych w czwartek rano.


  W czwartek 10 czerwca około godziny 9.00 opolscy strażacy interweniowali przy pożarze "kuchennym" w budynku mieszkalnym przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Z informacji przekazanych przez służby wynikało, że jeden z mieszkańców zostawił na kuchence garnek z potrawą. Na szczęście nic się nikomu nie stało, a strażacy opanowali zagrożenie.

  W domu, według statystyk, najczęściej dochodzi do pożaru w kuchni. Obecność urządzeń elektrycznych i gazowych oraz używanie otwartego płomienia, powoduje bowiem, iż ryzyko zaprószenia ognia jest znacznie wyższe niż w innych pomieszczeniach. Ludzie zapominają, czasem też ucinają sobie drzemkę, gdy na kuchence w garnku coś się gotuje...

  Warto wiedzieć jak poradzić sobie, kiedy jesteśmy świadkiem domowego pożaru. Straż pożarna podpowiada, co robić w kilku przykładowych sytuacjach:

  PALĄCY SIĘ OLEJ W KUCHNI - wyłącz dopływ gazu lub płytę grzejną, a następnie przykryj garnek (patelnię) pokrywką. Do gaszenia możesz również użyć koca gaśniczego lub gaśnicy przeznaczonej do pożarów grupy F.
  Po stłumieniu ognia nie przesuwaj garnka i nie przenoś go aż do całkowitego ostudzenia tłuszczu. Bardzo ważne - nie zalewaj płonącego tłuszczu wodą, ponieważ wtedy eksploduje, poparzy Cię, a pożar się "rozleje"!

  URZĄDZENIE ELEKTRYCZNE - Jeżeli pożar jest niewielki odetnij dopływ prądu - wyjmij wtyczkę z kontaktu (np. drewnianym kijem od szczotki) lub odłącz bezpieczniki. Możesz ugasić pożar gaśnicą, kocem gaśniczym, wodą lub
  piaskiem. UWAGA - nie gaś wodą urządzeń elektrycznych!

  GDY ZAPALIŁO SIĘ NA TOBIE UBRANIE - nie biegnij, spowoduje to zwiększenie płomienia. Połóż się na ziemi i obracaj/turlaj się do chwili zduszenia ognia.

  CZŁOWIEK, NA KTÓRYM PALI SIĘ UBRANIE - najczęściej będzie biegł, uciekał, wtedy należy go przewrócić twarzą do ziemi, aby nie wdychał gorącego i toksycznego dymu. Płonącą odzież ugasić kocem gaśniczym. Jeśli go nie masz, użyj swojego ubrania lub innego dużego kawałka materiału, a także wody. Gaszenie rozpocznij od głowy, przesuwając się w kierunku stóp.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-06-10 19:21:45 [185.117.85.*] id:1613877  
  jarekzopola: Napisał postów [1150], status [stały bywalec] Reputacja
  no i gesslerowa dala pomysl na prawdziwa rewolucje

  Nick:
  Treść: