• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1087
  • Dodano: 2021-06-02 / 18:04
  • Komentarzy: 2

  Wspólnie zadbajmy o bezpieczny długi weekend

  Wspólnie zadbajmy o bezpieczny długi weekend

  (KWP Opole)

  Prognozy pogody zapowiadają ciepłe dni, dlatego zapewne część z nas wybierze się w podróż i na wypoczynek. Jak każdego dnia nad bezpieczeństwem w regionie czuwają opolscy policjanci. Wszystko po to, by każdy szczęśliwie dotarł do celu i bezpiecznie powrócił do domu. Fakt panującej epidemii koronawirusa i związanych z tym przepisów, wymaga od nas stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dlatego pamiętajmy o używaniu maseczek w przestrzeni zamkniętej oraz zachowaniu dystansu społecznego. Bądźmy również rozsądni za kierownicą oraz wszędzie tam, gdzie będziemy korzystać z wypoczynku.

  Przed nami kilka dni wolnego. Część z nas będzie wypoczywać w domu, a inni wybiorą się w podróż. Ale pamiętajmy przy tym wszystkim o wciąż obowiązujących obostrzeniach. W trasie - robiąc zakupy na przykład na stacji paliw - pamiętajmy o zakładaniu maseczki. Z kolei w miejscu wypoczynku, czy tam gdzie mogą gromadzić się osoby, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego dystansu.

  W tym okresie spodziewamy się większego ruchu. Z kolei to może wiązać się z większą ilością zdarzeń drogowych. Dlatego też policjanci szczególną uwagę zwracać będą na trzeźwość kierujących, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz używanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia najmłodszych. Dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  Jako użytkownicy dróg pamiętajmy o nowych przepisach związanych z ruchem pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. Zwróćmy również uwagę na innych, niechronionych użytkowników dróg - rowerzystów i osoby poruszające się na hulajnogach. Ładna pogoda sprzyja tego typu aktywnościom.

  Pamiętajmy także o tym, że na przełomie wiosny i lata, warunki na drogach mogą się bardzo szybko zmieniać. Letnie burze i związane z nią silne opady deszczu nakładają na kierowców potrzebę wzmożonej czujności i uwagi. Nie możemy też zapominać o w pełni sprawnym pojeździe. Działające bez zarzutu wycieraczki czy układ hamulcowy to w tej sytuacji podstawa bezpiecznej jazdy.

  Nie zapominajmy również o obostrzeniach związanych z pandemią Covid-19. Wciąż obowiązują pewne ograniczenia. Społeczny dystans - min. 1,5 metry od drugiej osoby (przepis ten nie dotyczy m.in. osób nam najbliższych), czy założona maseczka w przestrzeni zamkniętej to wciąż obowiązujące przepisy. Po szczegółowe regulację zapraszamy na stronę www.gov.pl

  Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  - przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);

  - przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;

  - w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;

  - przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;

  - pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

  Wybierając się w drogę, nie zapominajmy o zabezpiecz swojego mieszkania i domu:

  - dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna,

  - poprośmy sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,

  - nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów o dużej wartości

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-06-02 23:23:06 [31.0.127.*] id:1613520  
  opolaninn: Napisał postów [1707], status [Szycha] Reputacja
  Weźcie się do roboty !

  Nick:
  Treść:
  2021-06-02 18:32:43 [185.117.85.*] id:1613499  
  jarekzopola: Napisał postów [1004], status [stały bywalec] Reputacja
  z tego co wiem posiadanie dokumentu prawa jazdy nie jest juz obowiazkowe :)

  Nick:
  Treść: