• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 677
  • Dodano: 2021-05-25 / 09:00
  • Komentarzy: 0

  Przed nimi 3 dni egzaminacyjnego "maratonu". Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy

  Przed nimi 3 dni egzaminacyjnego "maratonu". Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się we wtorek i potrwa do czwartku. Ze względu na pandemię odbędzie się on na zmienionych zasadach i w specjalnym reżimie sanitarnym. Uczniowie przygotowywali się do tego podsumowania głównie zdalnie.


  Po długich miesiącach zdalnej nauki uczniowie opolskich podstawówek napiszą egzamin w szczególnych okolicznościach. Punktualnie o godzinie 9.00 ósmoklasiści przystąpili do pierwszego z egzaminów kończących szkołę podstawową. Z egzaminem zmierzy się ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z całej Polski.

  Tegoroczny egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się 25 maja egzaminem z języka polskiego. W kolejnych dniach uczniowie będą zdawali matematykę (26 maja) i język obcy nowożytny (27 maja).

  Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego potrwa 120 minut. Będzie składał się z części zamkniętej, czyli pytań jednokrotnego wyboru, oraz zadań otwartych gdzie uczniowie własnymi słowami udzielą odpowiedzi na postawione pytania.

  Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych Covid-19. W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Po zajęciu miejsc na sali egzaminacyjnej uczniowie będą mogli zdjąć maseczki. Przy wejściu do szkoły i w sali egzaminacyjnej powinien być płyn do dezynfekcji rąk.

  Uczniowie nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek. Każdy uczeń ma korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, itd. Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów.

  Największa grupa ósmoklasistów - 96,66 proc. - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,92 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,42 proc. ósmoklasistów.

  Wyniki egzaminów uczniowie otrzymają 2 lipca. To wtedy do ich szkół trafią sprawdzone arkusze. Zaświadczenia o przystąpieniu i wynikach egzaminów uczniowie otrzymają 9 lipca.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".