• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1954
    • Dodano: 2021-05-19 / 07:21
    • Komentarzy: 2

    Kleszcze zaczynają "atakować". Wbicie się kleszcza może powodować przykre konsekwencje

    (Fot. Archiwum)

    Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na kleszcze, które są teraz bardzo aktywne. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało i miejmy na uwadze fakt, że ukłucie kleszcza nie boli.


    Mimo, że możemy zupełnie nie zauważyć ukłucia kleszcza oraz nie odczuć jego przechadzki po naszym ciele musimy uważać na te małe pajęczaki. By mały kleszcz nie stał się dużym problemem należy wiedzieć, gdzie je możemy spotkać i jak się przed nimi uchronić. Ostatecznie, kiedy dojdzie do wkłucia się niepożądanego gościa - co zrobić, by nie spotkały nas przykre konsekwencje.

    - Korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie na terenach zielonych, nad rzeką lub jeziorem zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Mogą one przenosić groźne dla naszego zdrowia wirusy, bakterie i pierwotniaki. Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią idealne miejsce oczekiwania na swoją "ofiarę", kleszcze najczęściej kryją się na zacienionej spodniej stronie liści, nie wyżej niż 1-1,5 m. Najbardziej aktywne są w godzinach porannych i wieczornych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

    W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi - w zależności od wrażliwości układu odpornościowego.
    Małych "nieprzyjaciół" spotkamy głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach i na terenach zieleni miejskiej. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu.

    Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

    Udaj się do lekarza, jeśli doświadczasz objawów podobnych do grypy, jak senność, gorączka lub ból głowy. Bezzwłocznie udaj się do lekarza, gdy zauważysz rumień w kształcie okręgu, który pojawia się dookoła miejsca pokłucia. Może to znaczyć, że zostałeś zakażony kretkami borelii Bądź ostrożny! Mogą minąć trzy tygodnie lub więcej, nim objawy infekcji staną się zauważalne. Z tego powodu musisz pamiętać o możliwości pojawienia się objawów jeszcze przez długi czas.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-05-19 11:27:24 [62.216.208.*] id:1612870  
    golff: Napisał postów [251], status [maniak] Reputacja
    Na Covid wynaleźli szczepionkę i szczepią na potęgę a kleszczy nie potrafią wytruć....

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-05-19 14:54:58 [217.173.195.*] id:1612898  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Niech lepiej niczego nie próbują truć.