• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1095
  • Dodano: 2021-04-30 / 12:31
  • Komentarzy: 2

  Startuje Festiwal Powstań Śląskich. Bogata oferta sportowa i nie tylko - na majówkę

  Startuje Festiwal Powstań Śląskich. Bogata oferta sportowa i nie tylko - na majówkę

  (Fot. Kibice Razem)

  Kibice Odry Opole zorganizują szereg wydarzeń upamiętniających 100-lecie zwycięstwa w III powstaniu śląskim. Festiwal Powstań Śląskich wszedł w fazę realizacyjną, co oznacza, że dla zainteresowanych mieszkańców przygotowano wiele wydarzeń, które odbędą się na Opolszczyźnie.


  Opolskie środowiska patriotyczne, w tym kibice Odry Opole, powołały Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia III powstania śląskiego, którego celem jest animowanie oddolnych inicjatyw upamiętniających tę ważną rocznicę. Komitet przygotowuje szereg wydarzeń rozrywkowych, sportowych, kulturalnych i naukowych, pod wspólnym szyldem Festiwalu Powstań Śląskich, które mają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć społeczną świadomość o tym ważnym i zwycięskim narodowym zrywie.

  Początek maja będzie sportowy, a rozpocznie się od turnieju tenisowego. Niezwykły, bo upamiętniający Powstańców Śląskich turniej tenisowy rozpocznie się 1 maja o godzinie 9:00 na kortach przy ul. Oleskiej 51.
  Impreza sportowa skierowana jest do sympatyków tenisa, którzy rekreacyjnie uprawiają ten sport.

  - Kolejna nasza inicjatywa ma charakter dobroczynny i ma służyć innym, tym którzy potrzebują daru krwi.
  Dołączcie do grona krwiodawców i podzielcie się tym cennym darem. Podczas rejestracji podajcie hasło "Festiwal Powstań Śląskich" aby otrzymać drobny, okazjonalny upominek - czytamy w zapowiedzi.

  Akcja trwa od 3 maja do 5 lipca, więc można, przy odrobinie szczęścia, oddać krew nawet dwukrotnie w tym czasie!

  Kolejną inicjatywą jest Wirtualny Bieg Pamięci Powstań Śląskich, który można wykonać w terminie od 16 do 26 maja. Zorganizowany zostanie inauguracyjny, wspólny trening 16.05 o 12.00 na kąpielisku "Bolko".

  - Kolejna sportowa inicjatywa. Zastąpi ona w "kalendarzu biegowym" bieg "Tropem Wilczym", który przniesiony został na 15 dzień sierpnia. Bieg w formie wirtualnej, a więc każdy może na własną rękę pokonać dystans 5km (lub dłuższy) i otrzymać pamiątkowy numer startowy oraz unikalny medal przygotowany specjalnie na tę okazję - tłumaczą inicjatorzy wydarzenia.

  Ponadto w czerwcu przewiduje się organizację takich wydarzeń jak:

  -patriotyczny piknik rodzinny - 12 czerwca na skwerze przy pl. Wolności
  -konferencję popularno-naukową - 19 czerwca w auli UO (planowana transmisja on-line).

  Ciekawą inicjatywą komitetu jest przygotowanie - we współpracy z Fundacją Blisko Polski - specjalnej czcionki zaczerpniętej ze słynnego sztandaru z 1920 roku "Tobie Polsko". Można ją pobrać na stronie internetowej festiwalpowstanslaskich.pl oraz na profilu facebookowym festiwalu.


  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-30 20:28:58 [217.173.204.*] id:1612000  
  Dynamic: Napisał postów [16], status [nowy] Reputacja
  Plebiscyt odbył się 20 marca 1921 r. Górnoślązacy nie opowiadali się za tym, kim się czują ? Polakami czy Niemcami? Mieli tylko zdecydować, w jakim państwie chcą mieszkać. Biała kartka ? w Niemczech, czerwona ? w Polsce. Głosowało 1,2 mln uprawnionych, czyli 97 proc. Ponad 700 tys. (60 proc.) wybrało Niemcy, więcej niż 480 tys. (40 proc.) ? Polskę. Wynik mógłby być prawie równy, ale wcześniej strona polska zaproponowała, aby w plebiscycie wzięły udział także osoby urodzone na Górnym Śląsku, pracujące i mieszkające w głębi Niemiec. Na plebiscyt przyjechało i zostało ściągniętych ok. 192 tys. emigrantów. Opcję polską poparło tylko 10 tys.

  Nick:
  Treść:
  2021-04-30 20:21:09 [217.173.204.*] id:1611999  
  Dynamic: Napisał postów [16], status [nowy] Reputacja
  Zwycięstwo w III powstaniu śląskim? XD to jakaś alternatywna historia?

  Nick:
  Treść: