• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2804
  • Dodano: 2021-04-28 / 16:28
  • Komentarzy: 0

  Firma unikała płacenia podatku dochodowego od osób prawnych. Wpadła przy kontroli KAS

  Firma unikała płacenia podatku dochodowego od osób prawnych. Wpadła przy kontroli KAS

  (Fot. Archiwum)

  Opolska Krajowa Administracja Skarbowa skontrolowała transakcje podlegające opodatkowaniu CIT w firmie z branży handlowej. Kontrolerzy KAS wykryli, że firma unikała płacenia podatku dochodowego od osób prawnych.


  Kontrole prowadzone przez skarbówkę są coraz skuteczniejsze. Ustalenia kontroli przygotowano w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy i informacje przekazane przez luksemburskie służby podatkowe.

  Opolska Krajowa Administracja Skarbowa wykryła, że spółka z branży handlowej zastosowała rozwiązanie, którego skutkiem było uniknięcie opodatkowania podatkiem u źródła odsetek wytransferowanych do podmiotu powiązanego, niebędącego rzeczywistym odbiorcą należności, ulokowanego w Luksemburgu.

  - Ustalenia kontroli zostały oparte zarówno na materiale dowodowym zgromadzonym w toku kontroli, jak i na informacjach pozyskanych od administracji podatkowej z Luksemburga - informuje Opolska Krajowa Administracja Skarbowa.

  Spółka zgodziła się z wynikiem kontroli, złożyła korektę deklaracji i dokonała dobrowolnej wpłaty zaległego podatku wraz z odsetkami, na łączną kwotę blisko 1 mln zł.

  Kontrole podatkowe są coraz częściej zastępowane mniej uciążliwymi dla podatnika czynnościami sprawdzającymi. Efektywność takich czynności systematycznie wzrasta. Z danych udostępnionych przez MF wynika, że w 2020 r. urzędy skarbowe przeprowadziły 2 634 479 czynności sprawdzających, które doprowadziły do ustalenia uszczupleń podatkowych w wysokości 5,1 mld zł. W 2019 r. kwota uszczupleń ustalonych w trakcie 2 572 047 czynności sprawdzających wyniosła 3,6 mld zł.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".