• Autor: Julia M
  • Wyświetleń: 2041
  • Dodano: 2021-05-05 / 13:47
  • Komentarzy: 0

  Sprawa stołówki na UO powraca

  Sprawa stołówki na UO powraca

  (Fot. Dżacheć)

  Sprawa stołówki powraca, bo - jak podkreśla Rektor prof. dr hab. Marek Masnyk - jest ona bardzo potrzebna jako ważne ogniwo świadczeń socjalnych na rzecz studentów, a jej lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu będzie dodatkowym ułatwieniem dla korzystających z niej osób.

  Po raz pierwszy z inicjatywą zagospodarowania terenu przy ul Oleskiej (dawny OZNS) Uniwersytet Opolski wystąpił w 2018 roku. Uczelnia weszła w tym zakresie we współpracę z miastem. W ramach wspólnej inicjatywy miał powstać Instytut Informatyki, obok stołówka studencka, a także międzypokoleniowe centrum aktywizacji społecznej (część miasta). Na etapie projektowania tej koncepcji Uniwersytet Opolski wystąpił wspólnie z miastem do rządowego programu inwestycji lokalnych z wnioskiem o dofinansowanie projektu, jednak - jak wiadomo - Opole w rozdaniu rządowych środków nie dostało żadnych pieniędzy.

  Na mającym miejsce około miesiąca temu spotkaniu u marszałka Andrzeja Buły, poświęconym m.in. finansowaniu różnych inicjatyw ze środków europejskich w perspektywie 2021 - 2027, władze UO przedstawiły plany uczelni możliwe do zrealizowania w tych latach; opiewają one na ok. 200 mln zł. Wśród tych planów jest m.in. Instytut Informatyki i właśnie stołówka. W najbliższych dniach złożone zostaną odpowiednie fiszki projektowe. 7,5 mln euro to kwota, na którą opiewa kosztorys wyliczony przez architekta Andrzeja Zatwarnickiego - obejmuje Instytut Informatyki z podziemnym garażem oraz - usytuowaną obok - stołówkę studencką; wszystko wraz z wyposażeniem. Natomiast część inwestycji planowana przez miasto na terenie po OZNS miała kosztować około 4,5 mln euro.

  Co do wcześniejszych planów otwarcia stołówki w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego; uczelni nie udało się porozumieć z potencjalnym dzierżawcą terenu na kampusie, który miałby wybudować tam stołówkę. Kiedy jednak stołówka miałaby być gotowa dziś nie można przewidzieć; trwają procedury związane ze staraniami o sfinansowanie jej budowy - mówi Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Opolskiego, Maciej Kochański.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".