• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 3348
  • Dodano: 2021-04-23 / 20:13
  • Komentarzy: 2

  Chciała sprzedać buty... straciła 4000 złotych

  Chciała sprzedać buty... straciła 4000 złotych

  (KPP Brzeg)

  35-latka na jednym z portali aukcyjnych sprzedawała buty. Zamiast otrzymać na swoje konto pieniądze za sprzedaż została oszukana. Z jej konta zniknęło 4 000 złotych. Postęp technologiczny sprawił, że bankowość i zakupy w znacznym stopniu przeniosły się do sieci. Jednak internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku.

  Do policjantów z Brzegu zgłosiła się poszkodowana. Z przekazanych przez 35-latkę informacji, wynikało że została oszukana na portalu internetowych. Na jednym z komunikatorów napisała do niej osoba zainteresowana udostępnioną przez nią ofertą sprzedaży butów. Transakcja miała się odbyć za pośrednictwem portalu aukcyjnego, a pieniądze trafić bezpośrednio na konto.

  35-latka weszła w link, który otrzymała w wiadomości. W ten sposób miała wygenerować kod do paczkomatu. W celu potwierdzenia formularza zalogowała się na konto bankowe i dodała nowe urządzenie. Wówczas oszust za pomocą kodu BLIK zrealizował wypłatę środków z jej konta. W ten sposób poszkodowana straciła 4 000 złotych.

  Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych?

  - bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;

  - nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu;

  - czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;

  - każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;

  - zwróć uwagę na pisownie w wiadomości - jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;

  - każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.

  Dzisiejsze zakupy przeniosły się do internetu. Zwłaszcza osoby młode śledzą aukcji i też w ten sposób sprzedają różne przedmioty. Niestety oszuści również tutaj działają i wykorzystują każdą sposobność by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega co powinno wzmóc naszą uwagę i jak chronić swoje dane wrażliwe i pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-24 12:18:03 [5.173.57.*] id:1611723  
  tippmann: Napisał postów [6212], status [VIP] Reputacja
  jeden klik i BLIK,samo życie:)

  Nick:
  Treść:
  2021-04-23 20:33:54 [217.173.204.*] id:1611718  
  win1: Napisał postów [113], status [rozkręcił się] Reputacja
  zlapac kolesia i dla przykladu cwiartke do odsiadki i to do dechy.

  Nick:
  Treść: