• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1333
  • Dodano: 2021-04-19 / 13:47
  • Komentarzy: 0

  "Moneta Śląska" już dostępna w oddziale NBP

  "Moneta Śląska" już dostępna w oddziale NBP
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Odsłonięcia dokonali gospodarz - Dyrektor NBP w Opolu oraz Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego, oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.


  Już od najmłodszych lat zbieramy rzeczy: te mniej i bardziej nam potrzebne. Kolekcjonerstwo zwykle zaczyna się od prostych i łatwo dostępnych rzeczy i dla większości z nas to po prostu hobby. Takim hobby jest też numizmatyka. Niektóre monety mają szczególny wydźwięk.

  W poniedziałek 19 kwietnia w opolskim oddziale Narodowego Banku Polskiego odbyło się oficjalne odsłonięcie monet "100. rocznica III Powstania Śląskiego" oraz wystawy pt.: "Powstańcy Śląscy. 100 -lecie powstań śląskich w archiwach 1919-1920-1921".

  Na wystawie przedstawiono dokumenty związane z Powstaniami Śląskimi. - Strona internetowa, której jesteśmy autorami (www.powstancyslascy.pl/) jest zaprojektowana dla osób chcących poszerzać swoją wiedzę. Głównie jednak odwiedzają ją osoby poszukujące swoich bliskich zaangażowanych w te czyny. Co chwila ktoś do nas zgłasza się, że chce podzielić się dokumentami dotyczącymi tych wydarzeń - mówi prof. dr hab. Mirosław Lenart - Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.

  Odsłonięcia dokonali gospodarz - prof. Paweł Frącz, Dyrektor NBP w Opolu oraz Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego, oraz prof. dr hab. Mirosław Lenart - Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.

  - Monety mają ogromną wartość kolekcjonerską, ale też historyczną. Liczę na dyskusję wśród kolekcjonerów. Do tych monet w naszym województwie przykładamy szczególną wagę. Myślę, że dzisiejsze symboliczne odsłonięcie tych monet będzie takim wstępem do przeżywania setnej rocznicy Powstania Śląskiego - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski.

  - To pokazuje jak Narodowy Bank Polski poważnie podchodzi do rocznicy III Powstania Śląskiego. Ten nakład zostanie w świadomości kolekcjonerów. Każda instytucja na swój sposób podkreśla wagę tego wydarzenia. Inicjatyw sportowych, kulturalnych i edukacyjnych jest dziś ponad setka, a ta dodatkowo uzupełnia ten harmonogram - dodaje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

  Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje monet. Pierwsze to monety powszechnego obiegu bite w wysokich nakładach, funkcjonujące w obrocie gotówkowym, których wartość określa nominał. Do tej grupy należą również obiegowe monety okolicznościowe. Drugie to monety kolekcjonerskie, bite w niskich nakładach, przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".