• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 550
  • Dodano: 2021-04-16 / 10:00
  • Komentarzy: 0

  E-faktura jako nowa forma dokumentowania transakcji

  E-faktura jako nowa forma dokumentowania transakcji
  Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego dnia 1 lutego 2021 roku opublikowano projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Planowana zmiana przepisów reguluje możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jako jednej z form dokumentowania transakcji sprzedaży.

  Projekt ma na celu umożliwienie dokumentowania transakcji sprzedaży za pomocą faktur ustrukturyzowanych. Obecnie przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury w formie papierowej lub elektronicznej. E-faktury będą uznawane za rodzaj faktury elektronicznej. Ich wystawianie i otrzymywanie ma odbywać się za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Każdy podatnik będzie miał indywidualne konto w systemie e-faktur. Rozwiązanie to będzie oparte na modelu poświadczeń. Dokument będzie przygotowywany bezpośrednio w programie finansowo-księgowym podatnika i przesyłany do systemu API. W tym ceku konieczne będzie uwierzytelnienie osoby wystawiającej fakturę. Po jego dokonaniu będzie ona również przeglądać wszystkie otrzymane i wystawione w systemie faktury ustrukturyzowane. Umożliwi jej to także przesłanie w formacie xml lub pdf dowolnych faktur. Planowane jest wprowadzenie możliwości przyznania uprawnień dostępu do KSeF dla innych osób poza podatnikiem. Można będzie umożliwić wgląd do nich biuru rachunkowemu lub innemu podmiotowi. Ustawa nowelizująca ma wejść w życie z dniem 1 października 2021 r.

  Projekt ustawy zakłada, że stosowanie faktur ustrukturyzowanych będzie fakultatywne. Dopiero od roku 2023 planowane jest wprowadzenie obowiązku ich stosowania. Prace nad nowelizacją przepisów w tej sprawie nadal jednak trwają. Na chwilę obecną nie wiadomo zatem, jaki będzie ich ostateczny kształt.

  Szukasz dobrego biura rachunkowego, które nie tylko przejmie ciężar spraw księgowych i kadrowych twojej firmy, ale także odpowie na wszystkie Twoje pytania, a w razie potrzeby będzie służyło radą? Zapraszamy do współpracy. Nasz zespół tworzą osoby z dużym doświadczeniem. Nieustanie śledzą one zmieniające się przepisy polskiego prawa podatkowego, aby zawsze móc doradzić naszym klientom najlepsze rozwiązania. Szczegóły dotyczące naszej oferty oraz dane kontaktowe znajdziesz pod tym adresem www.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".