• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1659
    • Dodano: 2021-04-15 / 11:41
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Lobotomia - dlaczego ta metoda neurochirurgiczna nie jest już wykonywana?

    Lobotomia, określana również jako leukotomia przedczołowa mózgu, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych zabiegów w historii medycyny. Niezwykle poważne i nieodwracalne jej konsekwencje kompletnie niwelowały efekty terapeutyczne, uzyskiwane u niektórych pacjentów. Dziś już w medycynie nie stosuje się lobotomii.

    Czym jest lobotomia?
    Lobotomia to zabieg neurochirurgiczny, który ma na celu zatrzymać połączenie pomiędzy płatami kory przedczołowej a strukturami wewnątrz mózgu. Po raz pierwszy w historii operację tego typu przeprowadzono w 1935 roku u pacjentki cierpiącej na depresję, urojenia i halucynacje. Pozytywne wyniki operacji rozochociły lekarzy do dalszych badań nad tą metodą. Skutki były różne.

    Najpowszechniejsze skutki lobotomii
    Choć część pacjentów po zabiegu lobotomii była w lepszym stanie psychicznym, konsekwencje zdrowotne przewyższały nad korzyściami, jakie dzięki niemu zyskiwali. Chorzy cierpieli z powodu zmian osobowości, epilepsji, krwotoków śródczaszkowych, ropni mózgu i otępienia. U części pacjentów dochodziło do nawrotów choroby, a liczne powikłania i wysoka śmiertelność na skutek zabiegu nie przemawiały za jej dalszym stosowaniem. Około 5% pacjentów umierało na stole operacyjnym, jeszcze inni na skutek zakażeń. Część pacjentów po zabiegu lobotomii popełniła samobójstwo. Operacja wywoływała zaburzenia osobowości i zahamowania emocji u chorych. Pacjenci przestawali być samodzielni, stawali się apatyczni, zobojętniali, niezmotywowani. Mieli problemy z nietrzymaniem moczu. U wielu z nich wystąpiła padaczka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/lobotomia-leukotomia-przedczolowa-mozgu-co-to-jest-jakie-sa-skutki/.

    Kogo poddawano lobotomii?
    Przy zastosowaniu lobotomii leczono pacjentów cierpiących na schizofrenię, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, chorobę afektywną dwubiegunową czy ciężkie depresje. Zabiegom poddawano również osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz dzieci.

    Ile lobotomii wykonano?
    W Stanach Zjednoczonych wykonano około 60 tysięcy lobotomii. W Polsce było ich zdecydowanie mniej - 176 zabiegów. Zabieg jest już praktycznie niewykonywany z uwagi na szereg powikłań i niską skuteczność.

    Jakie metody aktualnie stosuje się zamiast lobotomii?
    Próby pomocy pacjentom cierpiącym na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową i inne choroby psychiczne wciąż są podejmowane przez neurochirurgów. Dziś jednak zdecydowanie więcej uwagi poświęca się efektywności i zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom. Lobotomię zastąpiono więc metodą stereotaksji, która pozwala na umieszczeniu w mózgu pacjenta elektrod służących niszczeniu tkanek. Bardzo niski poziom śmiertelności chorych oraz skuteczność sięgająca od 30 do nawet 70% czynią z niej zdecydowanie bezpieczniejszy sposób. W przypadku wskazań psychiatrycznych u pacjentów wykonuje się także głęboką stymulację mózgu (DBS), która może pomóc osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego, uzależnienia, depresję czy anoreksję.



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".