• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3267
  • Dodano: 2021-04-10 / 08:15
  • Komentarzy: 4

  Powstaną nowe obwodnice na Opolszczyźnie. Podpisano umowy

  Powstaną nowe obwodnice na Opolszczyźnie. Podpisano umowy

  (Fot. UW Opole)

  Już w 2028 r. kierowcy będą mogli skorzystać z dwóch nowych obwodnic. Drogi te powstaną w powiecie prudnickim oraz w powiecie nyskim. W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy na STEŚ-R, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej.


  - Dotrzymujemy słowa! - podkreślał podczas uroczystości w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber. - Wiarygodność jest taką najbardziej wartościową dewizą Rządu Prawa i Sprawiedliwości. Deklarowaliśmy wprowadzenie różnego rodzaju programów inwestycyjnych, programów budowlanych i dotrzymujemy i Program Budowy 100 obwodnic jest tego najlepszym przykładem - dodał. Wiceminister (który uczestniczył w spotkaniu online) wskazał również, iż szczególnie w czasie pandemii COVID-19, inwestycje drogowe mają za zadanie utrzymać wysoki poziom rozwoju naszego kraju.

  Podstawowym celem budowy obwodnicy Prudnika jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 41. Jak podkreśla wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg.

  - Wielokrotnie na ulicy Powstańców Śląskich dochodziło do szeregu wypadków i kolizji również śmiertelnych. Ta obwodnica zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo - dodała Katarzyna Czochara, poseł na Sejm RP.

  - Przede wszystkim wyprowadzimy ruch tranzytowy, który się odbywa między Polską a Czechami. Będziemy mogli planować i zapraszać potencjalnych inwestorów do Prudnika, do innej lokalizacji niż obecnie posiadamy - oceniał Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

  Głównym STEŚ-R jest znalezienie optymalnego korytarza obwodnicy i uzyskanie dla niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Dokumentacja projektowa jest warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia kolejnego etapu inwestycji, tj. realizacji inwestycji w systemie "Projektuj i buduj".

  Przetarg na STEŚ-R dla obwodnicy Prudnika wygrała firma Mosty-Katowice za kwotę 1 982 317,20 zł. - Pierwsze blisko 2 miliony złotych przeznaczane są właśnie na to studium. Niebagatelne pieniądze, ale też niebagatelne znaczenie tej obwodnicy dla bezpieczeństwa Prudnika i dla rozwoju Prudnika i skomunikowania z południowymi granicami naszego państwa - podkreślał wojewoda opolski.

  Jak poinformował Rafał Pydych, dyrektor opolskiej GDDKiA obwodnica Prudnika będzie miała około 3,3 km długości. Proces przygotowawczy trwać będzie do roku 2024, obwodnica powstanie do 2028 r..

  Obwodnica Sidziny to niemal 8 km nowych dróg

  Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja będzie w przyszłości obejmować swoim zakresem budowę drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), na terenie gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin. Podobnie jak w przypadku Prudnika, nową drogą mieszkańcy Sidziny i okolic będą mogli już podróżować za siedem lat. Przetarg na STEŚ-R dla tej inwestycji wygrała firma Zakład Projektowo-Budowalny P.S. na kwotę niemal 3 mln złotych (a dokładnie 2 942 590,50 zł).

  - Obwodnica Sidziny dopełni kompleksowo nitkę drogi krajowej 46, czyli obwodnicę Nysy i Niemodlina. Studium to pierwszy krok, ale jak już studium zostanie zrealizowane to rozpocznie się budowa i mieszkańcy namacalnie poznają, że dzieję się coś o co walczyli i o czym marzyli - podkreślała poseł na Sejm RP Violetta Porowska.

  - Ta inwestycja poprawi stan bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców gminy Skoroszyce, mieszkańców powiatu, ale wszystkich odwiedzających województwo opolskie i przejeżdżających na tym odcinku z Opola do Kłodzka - akcentował Damian Nowakowski, wicestarosta nyski.

  Wójt gminy Skoroszyce Barbara Dybczak, podkreślała, że mieszkańcy Sidziny czekali na taką inwestycję od dawna. - Bo ta droga krajowa nr 46 dzieli Sidzinę na dwie integralne części i ten podział całej miejscowości powoduje, że życie tam nie jest bezpieczne. Łączy się to z kilkukrotnym przejściem w ciągu dnia np. do szkoły, przedszkola czy do kościoła - mówiła.

  Przypomnijmy, że w ramach Program Budowy 100 obwodnic w województwie opolskim powstaną cztery obwodnice:

  - Brzegu w ciągu DK39,

  - Sidziny w ciągu DK46,

  - Prudnika w ciągu DK41,

  - Lędzin w ciągu DK46.

  W perspektywie do 2030 r. w ramach realizacji Programu powstanie w Polsce 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy dostosowane do nośności 11,5 t/oś. Jednym z efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast i miejscowości.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-10 10:33:36 [83.30.42.*] id:1611062  
  dzony: Napisał postów [5699], status [VIP] Reputacja
  marszałku nie kompromituj się!!! 2028 r to będziesz pewnie na emeryturze....brak słów dla takich pustych artykułów..

  Nick:
  Treść:
  2021-04-10 08:52:31 [185.127.20.*] id:1611052  
  Jerry: Napisał postów [3673], status [VIP] Reputacja
  3,3km w 4 lata???

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-04-10 10:07:46 [185.127.20.*] id:1611053  
  Pedro: Napisał postów [7759], status [VIP] Reputacja
  Mają rozmach sk..... :D
  2021-04-10 08:44:04 [185.127.20.*] id:1611051  
  Pedro: Napisał postów [7759], status [VIP] Reputacja
  Wszystko super ale kilka lat temu wprowadziliście podatek w paliwie na "niby budowę/poprawę dróg lokalnych"... Jakoś nie widać nawet po zimie poprawy tych dróg a dziury jak wyrwy po burakach są i nawet nie ma ich jak omijać.

  Nick:
  Treść: