• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 981
  • Dodano: 2021-03-21 / 12:08
  • Komentarzy: 0
  • Materiał partnera

  W jakich branżach warto szukać pracy w 2021 roku?

  W jakich branżach warto szukać pracy w 2021 roku?
  Trwająca w Polsce od ponad roku pandemia COVID-19 i wprowadzony w związku z nią lockdown gospodarczy to główne przyczyny zmian zachodzących na rynku pracy. Rządowe restrykcje ograniczyły działalność wielu sektorów gospodarki, które zmagają się przez to z problemami i ograniczają zatrudnienie. Inne zaś zwiększają obroty i puszkują nowych osób do pracy. Które branże obecnie zatrudniają? Gdzie szukać pracy w 2021 roku?

  Które branże zatrudniają w 2021 roku?


  Śmiało można przewidzieć, że w obecnym roku przedsiębiorstwa nadal będą zmagały się ze skutkami pandemii. Nawet optymistyczny scenariusz, w którym pandemia ustępuje dzięki przeprowadzeniu masowych szczepień zakłada, że rynek nadal będzie mierzył się z jej skutkami. Prognozowany jest dalszy wzrost zapotrzebowania na na pracowników w branżach, które obejmują produkty i usługi pierwszej potrzeby oraz tych, które świadczą usługi umożliwiające przedsiębiorcom szybkie przystosowanie się do nowych warunków, w tym pracę zdalną, czy e-commerce.


  Na podstawie prognoz ekspertów rynku pracy oraz obecnej sytuacji gospodarczej w kraju można określić, w których zawodach nie będzie problemu ze znalezieniem zatrudnienia. W 2021 roku będzie zapotrzebowanie na:


  - pracowników branży handlowej i sklepów (głównie spożywczych, czy budowlanych) oraz centrów logistycznych, w tym magazynierów i dostawców z naciskiem na e-commerce;


  - pracowników produkcji;


  - pracowników call center do zdalnej obsługi klientów;


  - specjalistów ds. BHP, którzy zadbają o wdrożenie i przestrzeganie restrykcji sanitarnych na terenie przedsiębiorstwa;


  - specjalistów IT, w tym software developerów, UX designerów, specjalistów ds. infrastruktury oraz helpdesk;


  - specjalistów od rozwoju digitalizacji, automatyzacji pracy, rozwiązań chmurowych, cyberbezpieczeństwa, a także AI (sztuczna inteligencja);


  - specjalistów ds. zarządzania produkcją oraz managerów, którzy będą potrafili zarządzać zdalnie pracującym zespołem pracowników.


  Które branże będą ograniczały zatrudnienie w 2021 roku?


  Od początku pandemii największe problemy mają branże, które zostały wyłączone przez lockdown oraz te, które mogą działać tylko w ograniczonym wymiarze. Większość z nich ogranicza zatrudnienie, minimalizując tym samym koszty utrzymywania nie zarabiającej działalność. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim w branży turystycznej, rozrywkowej, gastronomicznej. Trudności występują również w branży handlu detalicznego prowadzonego w galeriach handlowych, które są systematycznie zamykane i otwierane. Powoduje to również problemy dla firm świadczących usługi jako podwykonawcy (firmy sprzątające, przedsiębiorstwa odpowiadające za nagłośnienie imprez itp.).


  Jak szukać pracy w 2021 roku?


  Ze względu na zmiany zachodzące na rynku pracy poszukiwanie zatrudnienia nie jest obecnie łatwym zadaniem. Oczywiście znalezienie stabilnej pracy jest możliwe, co widać po dostępnych ofertach pracy, np. https://www.aplikuj.pl/praca/opole. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto przemyśleć swoje mocne strony i predyspozycje zawodowe pod kątem przebranżowienia, które umożliwi znalezienie zatrudnienia w branży, która jest odporna na pandemię. Następnie warto popracować nad stworzeniem dobrego CV, które wyróżni się spośród dokumentów przesłanych przez konkurentów do stanowiska i przyciągnie tym samym uwagę rekrutera. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: "Szukasz pracy? Zobacz profesjonalne wzory CV".


  Poszukiwanie nowej pracy może stanowić bodziec do rozwoju i zmiany życia na lepsze. Ważne jest to, by w każdej sytuacji szukać pozytywnego aspektu. Jak widać, nawet w czasie pandemii i kryzysu, firmy poszukują nowych pracowników i oferują stabilne zatrudnienie.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".