• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2155
  • Dodano: 2021-03-19 / 16:23
  • Komentarzy: 2

  Sprzedajesz w sieci - uważaj na oszustów!

  Sprzedajesz w sieci - uważaj na oszustów!

  (KPP Kędzierzyn Koźle)

  Młoda kobieta na jednym z portali aukcyjnych chciała sprzedać dziecięce buty. Gdy oczekiwała na sfinalizowanie transakcji próbowano ją oszukać. Postęp technologiczny sprawił, że zakupy w dużym stopniu przeniosły się do sieci. Pamiętajmy, że Internet jest miejscem, gdzie możemy zostać oszukani. Korzystając z niego zachowujmy szczególną czujność oraz zdrowy rozsądek.

  Do policjantów z Kędzierzyna-Koźla coraz częściej zgłaszają się osoby które oszukano lub próbowano oszukać podczas sprzedaży różnych przedmiotów na portalach ogłoszeniowych. Jedną z nich jest mieszkanka Kędzierzyna-Koźla, która chciała sprzedać dziecięce buty.

  Z jej relacji wynikało, że po wystawieniu obuwia na portalu ogłoszeniowym, skontaktowała się z nią zainteresowana kupnem kobieta. Poinformowała sprzedającą, że za towar zapłaci poprzez wysłany link. Przekonywała, że to bezpieczna forma płatności. Wytłumaczyła sprzedającej, że w celu uzyskania pieniędzy musi wejść w otrzymanego linka i postępować zgodnie z instrukcją. Niepodejrzewająca oszustwa kobieta postąpiła tak jak zaproponowała kupująca. Weszła we wskazany link, a następnie zgodnie z jej instrukcją przekazywała informacje na temat swojej karty bankowej oraz kody autoryzacyjne. W pewnym momencie sprzedająca nabrała podejrzeń i skontaktowała się z infolinią banku. Wówczas została poinformowana, że to próba oszustwa. Okazało się także, że przy wykorzystaniu podanych przez pokrzywdzoną danych próbowano wypłacić z jej konta około 1200 złotych. Na szczęście przelew udało się zablokować.

  Pamiętajmy, że oszustwa internetowe bardzo szybko się rozwijają i przybierają różne formy. Przestępcy udając zainteresowanych kupnem działają tak, aby swoją ofiarę wprowadzić w błąd w celu pozyskania od niej danych finansowych tj. login, hasło, numer karty kredytowej, kody autoryzacyjne. Często wysyłają linki do stron bankowych łudząco przypominających te oryginalne. Otwierając taką stronę i postępując zgodnie z poleceniami możemy doprowadzić do tego, że nasze konto bankowe zostanie wyczyszczone ze wszystkich oszczędności. Sprzedając towar zamiast zarobić, możemy stracić.

  Jak nie stać się ofiarą oszustwa internetowego? Oto kilka prostych kroków:

  - bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił pieniądze za sprzedawany przedmiot, czy zamierza to dopiero uczynić, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;

  - nigdy nie otwieraj załączników lub linków, które budzą wątpliwości;

  - strzeż swoich danych bankowych oraz haseł, a przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wysyłaj osobom postronnym kserokopii swoich kart kredytowych czy dokumentów tożsamości oraz kodów autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej,

  - dokładnie czytaj i weryfikuj każdą wiadomość z banku, którą masz potwierdzić kodem autoryzacyjnym;
  zwróć uwagę na pisownie w wiadomości - oszustwo często zawiera literówki i błędy;

  - korzystaj z oprogramowania antywirusowego,

  - gdy ktoś próbuje na nas wywierać presję czasu, pośpiechu, czy też szybkiego sfinalizowania transakcji zachowajmy czujność.

  Nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie dokonywać sprzedaży i zakupów. Lepiej stracić kilka minut na weryfikacje osoby oraz portalu aukcyjnego niż paść ofiarą oszustwa.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-20 20:05:36 [89.67.11.*] id:1609990  
  Bywalec: Napisała postów [863], status [stały bywalec] Reputacja
  autorze!!! pisz konkretnie, że to dzieje się na olx a transakcje odbywają się poza olx. Oszuści kontaktują się poprzez WhatsApp o ile sprzedający podaje tam numer telefonu. Słyszałem też o Winted.

  Nick:
  Treść:
  2021-03-19 19:01:58 [90.156.124.*] id:1609956  
  siostra_brygida: Napisała postów [47415], status [VIP] Reputacja
  Kupujesz w sieci uważaj jeszcze bardziej...

  Nick:
  Treść: