• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3405
  • Dodano: 2021-03-16 / 07:44
  • Komentarzy: 2

  Bezpłatny test na koronawirusa dostępny będzie bez konieczności uzyskania skierowania

  Bezpłatny test na koronawirusa dostępny będzie bez konieczności uzyskania skierowania

  (Fot. Archiwum)

  Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, zmiana w systemie odnośnie testowania społeczeństwa pozwoli na odciążenie systemu ochrony zdrowia. Żeby wykonać bezpłatny test w kierunku obecności koronawirusa Sars-Cov-2 będzie trzeba wypełnić internetowy formularz.


  Jak poinformował podczas konferencji prasowej w poniedziałek 15 marca minister Adam Niedzielski, pojawia się nowa procedura testowania obywateli na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Nowe rozwiązanie będzie dotyczyć
  osób pełnoletnich i nie wyłącza możliwości wystawienia skierowania na test przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

  - Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej z tego, żeby zlecać za pośrednictwem lekarza badania w kierunku Covid. Będzie można to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z lekarza - powiedział Adam Niedzielski.

  Formularz wypełniają osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się koronawirusem.
  Po wypełnieniu formularzu osoba wypełniająca otrzyma informację, czy kwalifikuje się na bezpłatny test w kierunku SARS-CoV-2. W przypadku kwalifikacji na test w kierunku SARS-CoV-2, skontaktuje się z osoba wypełniającą dokument konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test.

  Konsultanci Domowej Opieki Medycznej pracują w godzinach od 8.00 do 18.00 (również w weekendy). Po wystawieniu zlecenia na test przyjdzie sms o proponowanym miejscu oraz godzinie testu - zastosowanie się do informacji z sms pozwoli uniknąć kolejki w punkcie wymazowym. Więcej informacji o systemie eKolejka na www.gov.pl/eKolejka.

  Wśród pytań są pytania o kontakt z osoba zakażoną (przez ponad 15 minut), choroby współistniejące, wykonywany zawód (czy osoba jest zatrudniona w służbie zdrowia). Redakcja 24opole.pl sprawdziła działanie systemu. Jak się okazuje, odpowiadając pozytywnie na pierwsze pytania (długotrwały kontakt z osobą zakażoną), dodając dwa charakterystyczne objawy i jednocześnie nie podając istniejących chorób dodatkowych, system nie zakwalifikuje nas na test.

  Formularz można wypełnić pod linkiem : https://form.www.gov.pl/ankieta/610604/stop-covid-formularz.html

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-16 08:36:18 [78.10.186.*] id:1609609  
  paulie1987: Napisał postów [22], status [nowy] Reputacja
  Można zaznaczyć kontakt i przebywanie z chorym na covid, ba dodatkowo można zaznaczyć gorączkę, duszności i kaszel, ból głowy, oraz choroby współistniejące a strona i tak nie kwalifikuje do testu. Więc niby dajemy możliwość testu, ale nie dajemy .....

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-03-16 09:16:07 [217.173.195.*] id:1609624  
  wojtasoks: Napisał postów [5428], status [VIP] Reputacja
  Testowałaś?